Zadanie to jest co prawda wykonywane przez gminy, ale nie zalicza się do zadań własnych. Wykonywane jest jako zadanie zlecone z zakresu administracji rządowej. Dlatego też jego realizacja nie obciąża bezpośrednio budżetu tej jednostki samorządu terytorialnego.
[srodtytul]Z budżetu państwa[/srodtytul]
Ponieważ ta forma pomocy udzielana repatriantom przez gminy jest realizowana jako zadanie zlecone, to jednostki te otrzymują na jego realizację dotację celową z budżetu państwa. Zgodnie z art. 22 ust. 3 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=722F7E6FE1E8B6B570DC48B48022F943?id=172824]ustawy o repatriacji[/link] kwota przekazana gminie na realizację zadania jest udzielana w wysokości 4120 zł na repatrianta i każdego członka jego rodziny. Kwota ta podlega corocznej waloryzacji. Ulega ona corocznemu podwyższeniu, od 1 stycznia, przy zastosowaniu wskaźnika wzrostu cen towarów i usług konsumpcyjnych w okresie pierwszych trzech kwartałów w stosunku do analogicznego okresu roku poprzedniego. Wskaźniki te ogłasza prezes Głównego Urzędu Statystycznego w Dzienniku Urzędowym RP Monitor Polski w terminie 15 dni po upływie trzeciego kwartału.
[srodtytul]Gdy dajemy mieszkanie...[/srodtytul]
W takiej sytuacji pomoc na remont lub adaptację nie przysługuje. Natomiast stosowne wsparcie finansowe należy się gminie. [b]Dotacja z budżetu państwa jest wypłacana na podstawie porozumienia zawartego pomiędzy wójtem reprezentującym gminę a właściwym wojewodą.[/b] Jest ona przyznawana do wysokości kwoty stanowiącej równowartość iloczynu 45 mkw. powierzchni użytkowej lokalu mieszkalnego i wskaźnika przeliczeniowego kosztu odtworzenia 1 mkw. na terenie danego powiatu obowiązującego w dniu złożenia wniosku. Ten ostatni wskaźnik ogłaszany jest przez wojewodę na podstawie przepisów [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=AC0B6991DD01154F285BB83E97ACE959?id=176767]ustawy z 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie kodeksu cywilnego[/link].