Z przepisów o VAT nie wynika wprost, czy w przypadku jednostek samorządu terytorialnego jako podatnicy powinny być zarejestrowane te jednostki (np. gmina czy miasto) czy też obsługujące je urzędy (np. urzędy gmin czy urzędy miast). W praktyce w wielu przypadkach jako podatnicy VAT zarejestrowane są urzędy obsługujące jednostki samorządu terytorialnego (urzędy gmin, urzędy miast itp.).
Jest to błąd. Urzędy obsługujące jednostki samorządu terytorialnego (urzędy gmin, urzędy miast) stanowią bowiem w istocie wydzielone części tych jednostek realizujące zadania w ich imieniu i na ich rzecz. Stanowią zatem rodzaj wewnętrznych jednostek organizacyjnych tych jednostek samorządu terytorialnego. Każde ich działanie nie jest (przynajmniej z punktu widzenia VAT) w istocie działaniem tych urzędów (np. urzędu gminy), lecz działaniem jednostek samorządu terytorialnego (np. gminy).
Takie też stanowisko dominuje od pewnego czasu w wyjaśnieniach organów podatkowych. Jako przykład można wskazać [b]interpretację dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 20 sierpnia 2008 r. (ITPP2/443-451/08/AK)[/b], w której czytamy, że „podatnikiem podatku od towarów i usług w stosunku do całej działalności (gminy i urzędu gminy) jest wyłącznie gmina jako jednostka samorządu terytorialnego posiadająca osobowość prawną. Dlatego też do celów podatku od towarów i usług gmina oraz urząd powinny stosować jednakowe oznaczenie (numer identyfikacji podatkowej), tj. NIP nadany gminie, oraz składać jedno rozliczenie deklaracyjne w podatku od towarów i usług”.
Innym przykładem może być [b]interpretacja dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 2 października 2008 r. (sygn. ILPP1/443-667/08-2/AI)[/b].
[i]Autor jest doradcą podatkowym[/i]