W piątek (15 kwietnia 2011 r.) Sejm rozpatrzył poprawki Senatu do nowelizacji ustawy o podatkach i opłatach lokalnych.
Pierwsza z nich zakładała obciążenie opłatą targową osób świadczących usługi na targowiskach (za wyjątkiem usług wykonywanych w budynkach lub ich częściach). Ta propozycja nie znalazła uznania posłów, co oznacza, że usługodawcy nadal nie muszą uiszczać opłaty.
Druga poprawka przewidywała utrzymanie przepisu zwalniającego z opłaty targowej osoby płacące podatek od nieruchomości znajdujących się na targowisku. Posłowie pierwotnie planowali jego uchylenie. Przekonał ich jednak argument Senatu, że obciążenie dwoma daninami jest zbyt dolegliwe. Sprzedawcy, którzy płacą podatek od nieruchomości, nadal więc nie będą mieli obowiązku uiszczania opłaty targowej.
Nowelizacja ma dostosować przepisy do wyroku Trybunału Konstytucyjnego (sygn. K 7/08). Uznał on za niekonstytucyjny przepis, który mówi, że opłacie targowej nie podlega sprzedaż dokonywana w budynkach lub ich częściach, z wyjątkiem targowisk pod dachem oraz hal używanych do targów, aukcji i wystaw. Z nowelizacji wynika, że daninę uiszczą sprzedawcy na targowiskach, czyli wszelkich miejscach, w których jest prowadzona sprzedaż. Ten obowiązek nie będzie dotyczyć tylko handlujących w budynkach lub ich częściach.
– Opłatą targową będzie więc obciążony właściciel kiosku, który jest co do zasady budowlą – mówi Piotr Kwaśny, doradca podatkowy w Alma Consulting Group Polska. – Chyba że płaci od niego podatek od nieruchomości. Podwójne obciążenie może wystąpić, gdy wynajmuje kiosk innej osobie. Wtedy właściciel odprowadza podatek od nieruchomości, a sprzedawca uiszcza opłatę targową.