Później maksymalnie dwa razy umowę się przedłuża, co oznacza, że średnio co trzy lata konkurs jest powtarzany. Co prawda zgodnie z ustawą istnieje możliwość ponownego wydłużenia kontraktu, ale wymaga to zgody prezesa NFZ.
Kolejny krok to uzyskanie pozytywnej opinii BGK, który oceni możliwość realizacji biznesplanu oraz plan restrukturyzacji ekonomiczno-finansowej.
Po otrzymaniu opinii BGK należy skierować do właściwego ze względu na położenie zakładu opieki zdrowotnej wojewody wniosek z prośbą o objęcie programem. Do wniosku załącza się wszystkie zebrane dokumenty, tzn. przygotowane analizy, plany restrukturyzacji, sprawozdanie finansowe, opinię dyrektora oddziału wojewódzkiego NFZ oraz opinię BGK.
Wojewoda w ciągu 30 dni weryfikuje spełnianie warunków uczestnictwa w programie. Przekazuje złożone dokumenty ministrowi właściwemu do spraw zdrowia i równocześnie zawiadamia wnioskodawcę o objęciu programem lub o odmowie objęcia nim. Ostatnim krokiem jest przekazanie dotacji do przekształcanej jednostki.
Następuje to po zlikwidowaniu samodzielnego publicznego zakładu opieki zdrowotnej, powołaniu nowej spółki kapitałowej, w której wszystkie udziały obejmuje samorząd, oraz zabezpieczeniu kontynuacji udzielania świadczeń zdrowotnych. Należy również zawrzeć umowę z ministrem zdrowia i uzyskać pozytywną rekomendację ministra właściwego do spraw rozwoju regionalnego.
Będzie dotacja
W ramach programu wieloletniego pod nazwą „Wsparcie jednostek samorządu terytorialnego w działaniach stabilizujących system ochrony zdrowia” jednostka samorządu terytorialnego zarządzająca zakładem opieki zdrowotnej może otrzymać dotację z budżetu państwa na spłatę zobowiązań publicznoprawnych, według stanu na dzień zakończenia likwidacji, jednak nie większą niż kwota zobowiązań znana na 31 grudnia 2008.
Ponadto pieniędzmi z dotacji można pokryć zobowiązania wynikające z zaciągniętych kredytów bankowych pozostałych do spłaty na 31 grudnia 2008 i przejętych przez samorząd oraz kwotę podatku od towarów i usług uiszczonego od wniesionego przez jednostkę samorządu terytorialnego aportu do spółki kapitałowej.
Plan B przyjęty w formie uchwały RM oferuje samorządom możliwość przekształcenia zakładu opieki zdrowotnej w spółkę przy jednoczesnym częściowym jej oddłużeniu ze środków budżetu państwa. Pozwala na zmianę sposobu zarządzania i na znaczne zwiększenie kontroli nad posiadanymi zasobami przez samorządy. Z tego punktu widzenia jest dla nich atrakcyjny.
Komentuje Grzegorz Byszewski, ekspert Pracodawcy RP
Zrealizowanie procedury opisanej w tzw. planie B nie jest łatwe, gdyż wymaga ściśle biznesowego podejścia do zakładu opieki zdrowotnej. Przygotowanie biznesplanu przy ograniczonych możliwościach pozyskiwania dodatkowych źródeł dochodu jest trudne i opiera się głównie na ograniczaniu wydatków.
Założenia programu są jednak pozytywne właśnie z tego powodu. Samorządy powinny zacząć dostrzegać cały potencjał ekonomiczny, który tkwi w szpitalach. Dzięki programowi jednostka samorządu terytorialnego może łatwiej zmienić sposób zarządzania i uzyskać dopłatę do spłaty części zobowiązań.
Dlatego też warto jeszcze skorzystać z tego planu. Trzeba pamiętać, że nowa ustawa i tak wymusi przekształcenie, jeśli ZOZ nadal będzie przynosił straty.
Czytaj też:
Zobacz:
» Samorząd » Zadania » Zdrowie
» Dobra Firma » Firma » Zakładanie firmy » Zakładamy spółkę