Zaostrzone kary dla urzędników

Rząd chce zaostrzyć dyscyplinę finansów publicznych

Publikacja: 20.07.2011 04:53

Zaostrzone kary dla urzędników

Foto: Fotorzepa, Pio Piotr Guzik

Surowsze kary, szerszy krąg odpowiadających, nowe rodzaje przewinień przewiduje przyjęty dzisiaj (19 lipca 2011 r.) przez Radę Ministrów projekt nowelizacji ustawy o odpowiedzialności za naruszenie dyscypliny finansów publicznych.

Rząd uważa, że egzekucja tej odpowiedzialności od urzędników powinna być skuteczniejsza. Proponuje więc rozszerzyć jej działanie na nowe ich grupy, objąć odpowiedzialnością nowe czyny oraz zaostrzyć wymiar kar. Odpowiadać za zaniedbanie obowiązków mają zatem osoby, które formalnie nie są kierownikami jednostki, lecz wykonują przypisane im przez odpowiednie ustawy zadania z dziedziny gospodarki finansowej (np. dyrektorzy generalni, dyrektorzy finansowi sądów). Odpowiedzialności podlegałyby również osoby spoza grona pracowników urzędu, które dokonują konkretnych czynności w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego (pełnomocnicy zamawiającego). W szerszym niż dzisiaj zakresie mają być wykrywane i karane nieprawidłowości w gospodarowaniu środkami pochodzącymi z Unii Europejskiej zawinione przez urzędników realizujących projekty z nich finansowane.

Nowym przykładowym rodzajem naruszenia dyscypliny ma być zaniechanie przez głównego księgowego jednostki wstępnej kontroli zgodności operacji gospodarczej lub finansowej z planem finansowym, jeśli jego skutkiem byłby wydatek lub zobowiązanie wykraczające poza ten plan. Podobnie jak zaniedbania kierownika w kontroli zarządczej, skutkujące np. uszczupleniem środków finansowych.

Rząd proponuje też rezygnację z podziału naruszeń na umyślne i nieumyślne. O rodzaju i wysokości kary decydować ma bezpośrednio ocena skutków i stopnia szkodliwości naruszenia, a także motywów i sposobu działania. Zmiany mają też dotyczyć określania wymiaru kar, tak aby ich dotkliwość odzwierciedlała skalę przewinienia. Przykładowo obniżona byłaby dolna granica kary pieniężnej z jednej do ćwierci miesięcznej płacy obwinionego. Dziś jest ona zbyt wysoka, co zdaniem rządu powoduje, że komisje dyscyplinarne jej nie orzekają. Jednocześnie ograniczone mają być możliwości odstępowania od wymierzenia kary.

Zobacz więcej w serwisie:

Internet i prawo autorskie
Bruksela pozwała Polskę do TSUE. Jest szybka reakcja rządu Donalda Tuska
Prawnicy
Prokurator z Radomia ma poważne kłopoty. W tle sprawa katastrofy smoleńskiej
Sądy i trybunały
Nagły zwrot w sprawie tzw. neosędziów. Resort Bodnara zmienia swój projekt
Prawo drogowe
Ten wyrok ucieszy osoby, które oblały egzamin na prawo jazdy
Dobra osobiste
Karol Nawrocki pozwany za książkę, którą napisał jako Tadeusz Batyr