Obowiązku szkolny 6-latków: samorządowcy przeciwni odroczeniu do 2014 r.

Samorządowcy są przeciwko nowelizacji ustawy o systemie oświaty przesuwającej o dwa lata obowiązek szkolny dla sześciolatków

Publikacja: 15.12.2011 14:50

Projekt ustawy przesuwający o dwa lata objęcie dzieci sześcioletnich obowiązkiem szkolnym jest dopie

Projekt ustawy przesuwający o dwa lata objęcie dzieci sześcioletnich obowiązkiem szkolnym jest dopiero w konsultacjach społecznych

Foto: Fotorzepa, Radek Pasterski RP Radek Pasterski

- Nowelizacja ustawy o systemie oświaty wychodzi naprzeciw oczekiwaniom społecznym, zwłaszcza rodziców - mówiła na spotkaniu z samorządowcami Krystyna Szumilas, minister edukacji. Zaznaczyła, że resort nie wycofuje się z pomysłu obniżenia wieku szkolnego, a jedynie przesuwa go w czasie.

Przypomnijmy: zgodnie z obowiązującymi przepisami od roku szkolnego 2012/2013 sześciolatki mają obligatoryjnie rozpoczynać naukę w I klasach szkół podstawowych. Przygotowany (24 listopada 2011 r. ) przez MEN projekt nowelizacji ustawy z 19 marca 2009 r. o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz o zmianie niektórych innych ustaw (DzU nr 56, poz. 458) przesuwa ten termin na 2014 r.

Jak czytamy w uzasadnieniu projektu, w gminach, w których sześciolatki nie poszły do szkoły w roku szkolnym 2011/2012 dojdzie do spotkania w klasach pierwszych dzieci sześcio- i siedmioletnich w roku szkolnym 2012/2013. Zdaniem ministerstwa taka sytuacja mogłaby znacznie utrudnię utworzenie odpowiednich warunków kształcenia i opieki nad uczniami klas I-III szkół podstawowych. Dlatego, wydłużenie okresu przejściowego - do 2014 r. jest konieczne.

Propozycje tą skrytykowali przedstawiciele samorządów, obecni na poniedziałkowym posiedzeniu Zespołu ds. Edukacji Kultury i Sportu Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego. Zdaniem Bogdana Bieńka, wiceprezydenta Mielca, reprezentującego na posiedzeniu Związek Miast Polskich ministerialna inicjatywa jest błędem.

- Proces, jaki rozpoczął się 3-4 lata temu, po decyzji, by w 2012 r. przyjąć 6-latki do szkoły spowodował działania w ministerstwie, kuratoriach, ale przede wszystkim w samorządach. Wycofanie się z tej daty spowoduje wiele komplikacji, nie tylko finansowych - mówił Bogdan Bieniek.

Zdaniem samorządowców przyjęcie nowelizacji zniechęca do działania gminy, które do zmian się przygotowały i premiuje te, które niewiele zrobiły aby przygotować się do przyjęcia sześciolatków do klas pierwszych szkół podstawowych w roku szkolnym 2012/2013. Dlatego Zespół zaopiniował ministerialny projekt negatywnie. Jednocześnie Zespół zadecydował, że w przypadku przyjęcia nowelizacji (co jest więcej niż prawdopodobne) utworzona zostanie samorządowo - rządowa grupa robocza, której celem będzie wypracowanie takiego sposobu działania, aby przygotować rodziców, dzieci oraz szkoły na obniżenie wieku szkolnego w 2014 r.

Posiedzenie Zespołu ds. Edukacji, Kultury i Sportu KWRiST odbyło się 12 grudnia 2011 r.

Zobacz serwisy:

» Samorząd » Zadania » Oświata i edukacja

» Prawo dla Ciebie » Twoje prawo » Edukacja, oświata, wychowanie

Praca, Emerytury i renty
Czy liceum i studia wliczają się do emerytury?
Materiał Promocyjny
Berlingo VAN od 69 900 zł netto
Spadki i darowizny
Kto dziedziczy po bracie kawalerze lub niezamężnej siostrze?
Podatki
PIT: 12 zamiast 32 proc. dla większej liczby osób? O to postulują sami skarbowcy
Nieruchomości
Jak blisko granicy działki sąsiada można sadzić drzewa? Oto co mówi prawo
Materiał Promocyjny
Warunki rozwoju OZE w samorządach i korzyści z tego płynące
Nieruchomości
Łatwiejsza legalizacja samowoli budowlanej? Jest pomysł zespołu Brzoski
Materiał Promocyjny
Suzuki Moto Road Show już trwa. Znajdź termin w swoim mieście