Zdaniem ZGWRP pojawiające się projekty zmian w ustawie o dochodach jednostek samorządu terytorialnego, które dotyczą obniżenia janosikowego, spowodują zmniejszenie subwencji ogólnej, która zasila obecnie 1474 gmin z obszarów wiejskich. Dotyczy to tych gmin, których dochody – zdaniem Związku - nie wystarczają na bieżące ich funkcjonowanie.
Tymczasem konieczność dokonywania wysokich wpłat oburza wiele miast i powiatów.
Warszawa, która jest największym płatnikiem netto w skali kraju, złożyła w Sejmie, wspólnie z woj. mazowieckim, obywatelski projekt ustawy w sprawie janosikowego, w którym zaproponowano zmniejszenie wpłat o 20 proc. Podpisy pod projektem były zbierane także m.in. w Krakowie, Płocku, Poznaniu, Katowicach i Gdańsku.
Niezależnie od tego Rada Miasta Stołecznego Warszawy złożyła w sierpniu 2010 r. wniosek do Trybunału Konstytucyjnego o zbadanie zgodności z konstytucją kilkudziesięciu przepisów ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego. Jak poinformował prezes Trybunału Andrzej Rzepliński, na pewno jeszcze w tym roku Trybunał Konstytucyjny rozpatrzy wniosek o zbadanie z konstytucją przepisów o tzw. janosikowym.
Wpłaty na subwencję równoważącą stanowią duży problem także dla niektórych powiatów. Zdaniem samorządowców obecny system nie wyrównuje dochodów samorządów, ale odwraca hierarchię finansową. Płatnicy janosikowego, którzy w rankingach dochodów na głowę mieszkańca plasują się na czele listy, po jego uiszczeniu spadają na jej koniec. Dlatego system - ich zdaniem - wymaga zmiany.