Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji uważa, że przepisy ustawy o pracownikach samorządowych nie zezwalają na awansowanie pracowników ze stanowisk nieurzędniczych na urzędnicze. Jednocześnie resort zapowiada zmianę przepisów, tak aby rozwiać wszelkie wątpliwości w kwestii niedopuszczalności takiego awansu.
Pobożne życzenia
– Przepisy ustawy o pracownikach samorządowych dają pracodawcy możliwość przenoszenia ich na inne stanowisko – mówi Piotr Kołodziejczyk, wiceminister administracji i cyfryzacji. – Możliwość taka wynika zarówno z art. 20 ustawy, jak i z definicji wolnego stanowiska urzędniczego (art. 12). W konsekwencji zastosowanie awansu wewnętrznego jest możliwe, niemniej jednak wyłącznie w granicach stanowisk o charakterze urzędniczym – wyjaśnia.
Zdaniem Piotra Kołodziejczyka każda próba przeniesienia pracownika zatrudnionego na stanowisku nieurzędniczym na stanowisko urzędnicze może zostać oceniona, w świetle obowiązujących reguł prawnych, jako próba obejścia przewidzianej prawem procedury naboru, a w konsekwencji również służby przygotowawczej unormowanej w art. 19 ustawy.
Wójt ma prawo zatrudnić jako urzędnika również doradcę czy asystenta
– To tylko pobożne życzenia – śmieje się Stefan Płażek, adiunkt na Wydziale Prawa Samorządowego Uniwersytetu Jagiellońskiego. – Wykładnia literalna przepisów ustawy o pracownikach samorządowych nie pozostawia żadnych wątpliwości: na urzędnika można awansować każdego pracownika samorządowego, również pracującego na stanowisku nieurzędniczym.