Rada miejska w Poniecu (woj. wielkopolskie) uchwaliła regulamin udzielania pomocy materialnej dla uczniów.
Prokurator rejonowy zaskarżył do WSA tę uchwałę, zarzucając jej rażące naruszenie art. 90e ust. 1 w zw. z art. 90 f pkt 4 ustawy o systemie oświaty, poprzez zdefiniowanie pojęcia "zdarzenie losowe" i tym samym zawężenie kręgu osób uprawnionych do otrzymania pomocy materialnej o charakterze socjalnym.
Brak stanowiska ustawodawcy w jakiejś sprawie, przejawiający się w nieprecyzyjności upoważnienia, musi być interpretowany jako nie udzielenie w danym zakresie kompetencji normodawczej - Trybunał Konstytucyjny
Prokurator wskazał, że rada bez podstawy prawnej określiła po swojemu użyte w ustawie pojęcie "zdarzenia losowego" poprzez przyjęcie, iż do wymienionych zdarzeń należą wyłączne: indywidualne zdarzenia losowe np. kradzież, wypadek; długotrwała choroba w rodzinie lub śmierć członka rodziny na którego utrzymaniu jest uczeń oraz klęska żywiołowa np. pożar lub powódź.
Rada gminy nie ma kompetencji do definiowania pojęcia "zdarzenie losowe", które jest użyte w ustawie – stwierdził prokurator. Dodał, że ustawodawca nie zdefiniował znaczenia pojęcia " zdarzenie losowe", zaś zgodnie z definicją zawartą w słowniku języka polskiego zdarzeniem losowym nazwać można wszystkie takie zdarzenia, które są zależne od losu, wydarzeń życia, nieprzewidywalne, niemożliwe do uniknięcia, nawet przy zachowaniu należytej staranności o swoje sprawy.