Rada miasta Zielonka wprowadziła uchwałą obowiązek dodatkowego oznakowania taksówek osobowych. Zabroniła umieszczania na taksówce numerów i oznaczeń, które mogą wprowadzać klientów w błąd, co do firmy, nazwy godła lub innego charakterystycznego symbolu wcześniej używanego zgodnie z prawem do oznaczenia innego przedsiębiorcy.
Wojewoda w rozstrzygnięciu nadzorczym stwierdził jednak, że takie unormowanie wykracza poza zakres przyznanego radzie upoważnienia ustawowego. Zgodnie z ustawą może ona wprowadzić obowiązek stosowania dodatkowych oznaczeń i dodatkowego wyposażenia technicznego taksówek. Z brzmienia upoważnienia ustawowego do wydania aktu nie wynika dopuszczalność wprowadzania jakichkolwiek ograniczeń uniemożliwiających umieszczania na taksówce numerów i oznaczeń, które mogą wprowadzać klientów w błąd, co do firmy, nazwy godła lub innego charakterystycznego symbolu wcześniej używanego zgodnie z prawem do oznaczenia innego przedsiębiorcy. Charakter wprowadzonych przez Radę Miasta Zielonka zakazów, dotyczy domeny prawa cywilnego. Do ochrony autorskich praw majątkowych i rozpatrywania roszczeń z nimi związanych właściwe są sądy powszechne. Decyzja o tym, czy skorzystać z roszczeń przysługujących właścicielowi autorskich praw majątkowych i innych praw własności przemysłowej nie należy do kompetencji rady miasta. Powinien o tym decydować właściciel.
Dlatego wojewoda stwierdził nieważność uchwały rady miasta i wstrzymał jej wykonanie.
Rozstrzygnięcie nadzorcze wojewody mazowieckiego z 2 maja 2012 Nr LEX.- I.4131.41.2012.JJ Dz. Urz. województwa mazowieckiego z 5 czerwca 2012 r. Poz. 4555