Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie odrzucił z przyczyn formalnych skargę grupy mieszkańców na uchwałę Rady Gminy Horodło w sprawie likwidacji szkoły podstawowej w Matczu. Uzasadnił, że w świetle art. 101 ust. 1 ustawy o samorządzie gminnym każdy, czyj interes prawny lub uprawnienie zostały naruszone uchwałą lub zarządzeniem podjętymi przez organ gminy w sprawie z zakresu administracji publicznej, może – po bezskutecznym wezwaniu do usunięcia naruszenia – zaskarżyć je do sądu administracyjnego. Oznacza to, że bezwarunkowym wymogiem wniesienia skargi na uchwałę rady gminy jest uprzednie wezwanie tego organu do usunięcia naruszenia prawa.
Ustawa o samorządzie gminnym nie stawia szczególnych wymagań wezwaniu do usunięcia naruszenia prawa. Aby spełniło ono swoją rolę, musi jednak zachować minimum treści i formy: musi być skierowane do organu, który podjął kwestionowany akt; wskazywać uchwałę, której dotyczy, oraz wyrażać wolę zakwestionowania tej uchwały.
Tymczasem, jak stwierdził WSA, żadne z pism przedłożonych przez skarżących nie spełnia tych minimalnych wymagań. Pismo z 20 kwietnia 2012 r., w którym mieszkańcy zwracają się o „pozostawienie szkoły w Matczu", jest skierowane do wójta, a nie do rady gminy, nie wspomina w ogóle o kwestionowanej uchwale.
Dokumentacja dotycząca powołania przez mieszkańców stowarzyszenia, któremu szkoła miałaby zostać przekazana do prowadzenia, nie ma
nic wspólnego z wezwaniem do usunięcia naruszenia prawa dokonanego sporną uchwałą. Podobnie jak pisemne oświadczenia skarżących dotyczące rozmów ustnych z władzami gminy co do uchylenia kwestionowanej uchwały.