Alkohol. Gmina nie ma dowolności we wprowadzaniu zakazów

Zakaz sprzedaży i podawania alkoholu we wszystkich zlokalizowanych na terenie gminy garażach, barakowozach, przybudówkach, czy przyczepach campingowych jest niedopuszczalny.

Publikacja: 27.03.2013 16:38

Zakaz podawania alkoholu dotyczy tylko miejsc o szczególnym charakterze

Zakaz podawania alkoholu dotyczy tylko miejsc o szczególnym charakterze

Foto: www.sxc.hu

Ustawa o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi przyznaje radzie gminy kompetencje do wskazania miejsc w których zabroniona jest sprzedaż i podawanie napojów alkoholowych.

Z uprawnienia tego skorzystała rada miejska w Tczewie i podjęła uchwałę, w której zakazała podawania i sprzedaży piwa, wina, czy wódki w przybudówkach, garażach, barakowozach, przyczepach campingowych, lodziarniach i parkingach.

Uchwałę zakwestionował wojewoda pomorski. Stwierdził, że w sposób istotny narusza ona przepisy ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi i rozstrzygnięciem nadzorczym z 14 marca 2013 r. ją uchylił (sygn. akt NK-III.4131.50.2013.ESR).

- Art. 14 ust. 6 ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi upoważnia radę gminy do wskazania miejsc w których sprzedaż lub podawanie alkoholu jest zabronione, ale jak podkreśla orzecznictwo sądów administracyjnych muszą być to miejsca (obiekty, obszary) zasługujące na ochronę przed obecnością alkoholu ze względu na ich szczególny charakter - wyjaśnia Ryszard Stachurski, wojewoda pomorski.

Wał przeciwpowodziowy to nie miejsce o szczególnym charakterze w rozumieniu przepisów o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi

Przykładowo można wskazać wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z 19 grudnia 2011 r. , w którym sąd stwierdził, że wprowadzenie zakazu sprzedaży lub podawania alkoholu na podwórkach, we wnękach międzyblokowych, czy na wałach przeciwpowodziowych stanowi przekroczenie przez radę gminy kompetencji udzielonej jej w art. 14 ust. 6 ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi (sygn. akt III SA/Wr 568/11).

- Z treści podjętej przez tczewskich radnych uchwały można by wnioskować, że nadała ona szczególny charakter garażom, parkingom, lodziarniom i innym wymienionym w jej treści obiektom - mówi wojewoda. - Jednak nadanie tego typu miejscom szczególnego charakteru uzasadniającego chronienie ich przed obecnością alkoholu nie znajduje uzasadnienia w przepisach ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi - dodaje.

W ocenie organu nadzoru wprowadzony uchwałą zakaz ma charakter generalny i powszechny. - Takie zaś ogólne ujęcie zakazu może stanowić domenę zakazów wprowadzanych mocą ustawy. Natomiast z treści art. 14 ust. 6 ustawy ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi nie wynika, że wszystkie przybudówki, czy garaże (lodziarnie) na danym terenie mogą być traktowane jako obiektu o szczególnym charakterze - argumentuje Ryszard Stachurski.

Takie stanowisko potwierdza wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 14 grudnia 2006 r., w którym sąd uznał, że rada gminy wykracza poza upoważnienie ustawowe, gdy kreuje na terenie gminy generalny zakaz sprzedaży napojów alkoholowych na stacjach paliw. Nie wszystkie bowiem takie stacje mogą być traktowane jako obiekty o szczególnym charakterze (sygn. akt II GSK 236/06).

Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Ubezpieczenia i odszkodowania
Rekordowe odszkodowanie dla pacjenta. Miał operację kolana, wypisano go bez nogi
Prawo karne
Czy Mieszko R. brał substancje psychoaktywne? Są wyniki badań
Prawo w Polsce
Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach prezydenckich 2025?
Prawo drogowe
Ważny wyrok dla kierowców i rowerzystów. Chodzi o pierwszeństwo
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem