Bez piwa na miejskim basenie

Zakaz podawania i spożywania napojów alkoholowych na terenie kąpielisk, pływalni i parków wodnych może zostać wprowadzony uchwałą rady gminy

Publikacja: 09.05.2013 12:56

Gmina może zabronić picia piwa na miejskim basenie

Gmina może zabronić picia piwa na miejskim basenie

Foto: www.sxc.hu

Rada miejska w Łodzi uchwaliła regulamin korzystania z kąpielisk lub miejsc wykorzystywanych do kąpieli, pływalni oraz parków wodnych usytuowanych na terenie miasta.

W regulaminie tym wprowadzony został zakaz sprzedaży, podawania, wnoszenia i spożywania napojów alkoholowych, z wyłączeniem ściśle określonych części tych obiektów. Radni wprowadzili także całkowity zakaz palenia tytoniu na terenie tych obiektów.

Nieważność tych postanowień stwierdził wojewoda łódzki, rozstrzygnięciem nadzorczym z 12 kwietnia 2013 r., sygn. akt PNK-L.4131.639.2013.

- Zakaz palenia wyrobów tytoniowych w miejscach przeznaczonych do użytku publicznego jest już uregulowany - uzasadnia Jolanta Chełmińska, wojewoda łódzki. Wprowadził go art. 5 ust. 1 pkt 11 ustawy z 9 listopada 1995 r. o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych (DzU z 1996 r., nr 10, poz. 55) - precyzuje wojewoda.

Ponadto w ocenie organu nadzoru brak jest także podstaw prawnych do wprowadzenia w regulaminie korzystania z kąpielisk lub miejsc wykorzystywanych do kąpieli, pływalni oraz parków wodnych zakazu sprzedawania, podawania, spożywania i wnoszenia napojów alkoholowych.

- Nie oznacza to, że rada gminy nie może takich zakazów wprowadzić - wyjaśnia wojewoda. - Rada może taki zakaz ustanowić, ale w drodze odrębnej uchwały podjętej na podstawie art. 14 ust. 6 ustawy z 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi (DzU z 2007 r. nr 70, poz. 473 ze zm.) - dodaje Jolanta Chełmińska.

Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Prawo drogowe
Ważny wyrok ws. płatnego parkowania. Sąd: nie można nakładać kar za spóźnienie
Oświata i nauczyciele
Nauczyciele nie ruszyli masowo po pieniądze za nadgodziny. Dlaczego?
Prawo w Polsce
Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach prezydenckich 2025?
Prawo drogowe
Ważny wyrok dla kierowców i rowerzystów. Chodzi o pierwszeństwo