W ostatni piątek Sejm uchwalił tzw. ustawę opakowaniową. Dla wójtów, burmistrzów czy prezydentów miast szczególnie interesujący jest art. 66, który uchyla obowiązek wydawania decyzji określającej wysokość zaległości z tytułu opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi (art. 6p ustawy o utrzymaniu porządku i czystości w gminach). Oznacza to, że egzekucja zaległych opłat będzie się odbywała wyłącznie na podstawie deklaracji.
Przypomnijmy. Ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach zobowiązuje każdego właściciela nieruchomości do złożenia deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Jej wzór określa rada gminy w uchwale. Ustawa zaś wymaga, aby w jej treści znalazło się pouczenie, że deklaracja stanowi podstawę do wystawienia tytułu wykonawczego.
– Ministerstwo Finansów nie protestuje przeciwko wykreśleniu art. 6p z ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach – mówi Grzegorz Mróz, zastępca dyrektora Departamentu Administracji Podatkowej MF. – Przeciwnie, uważamy, że do prawidłowej egzekucji zaległych opłat ten przepis nie jest niezbędny – dodaje.
Zaznaczyć trzeba, że wydanie decyzji określającej wysokość zaległości w opłacie za gospodarowanie odpadami komunalnymi oznacza konieczność wszczęcia postępowania administracyjnego, co znacznie wydłuża egzekucję.
– Im dłużej trwa procedowanie w sprawie ustalenia zobowiązania, tym większe jest przeświadczenie zobowiązanych, że opłat można nie wnosić – tłumaczy Grzegorz Mróz. – W interesie budżetów gmin leży, aby droga egzekucyjna była jak najkrótsza – zaznacza.