Opłaty za śmieci: Szybka egzekucja zaległości

Wójt łatwiej i szybciej będzie ściągał od mieszkańca zaległe opłaty za odbiór śmieci. Nie ma już obowiązku wydawania decyzji.

Publikacja: 16.05.2013 09:02

Wydanie decyzji określającej wysokość zaległości w opłacie za gospodarowanie odpadami komunalnymi oz

Wydanie decyzji określającej wysokość zaległości w opłacie za gospodarowanie odpadami komunalnymi oznacza konieczność wszczęcia postępowania administracyjnego, co znacznie wydłuża egzekucję.

Foto: www.sxc.hu

W ostatni piątek Sejm uchwalił tzw. ustawę opakowaniową. Dla wójtów, burmistrzów czy prezydentów miast szczególnie interesujący jest art. 66, który uchyla obowiązek wydawania decyzji określającej wysokość zaległości z tytułu opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi (art. 6p ustawy o utrzymaniu porządku i czystości w gminach). Oznacza to, że egzekucja zaległych opłat będzie się odbywała wyłącznie na podstawie deklaracji.

Przypomnijmy. Ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach zobowiązuje każdego właściciela nieruchomości do złożenia deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Jej wzór określa rada gminy w uchwale. Ustawa zaś wymaga, aby w jej treści znalazło się pouczenie, że deklaracja stanowi podstawę do wystawienia tytułu wykonawczego.

– Ministerstwo Finansów nie protestuje przeciwko wykreśleniu art. 6p z ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach – mówi Grzegorz Mróz, zastępca dyrektora Departamentu Administracji Podatkowej MF. – Przeciwnie, uważamy, że do prawidłowej egzekucji zaległych opłat ten przepis nie jest niezbędny – dodaje.

Zaznaczyć trzeba, że wydanie decyzji określającej wysokość zaległości w opłacie za gospodarowanie odpadami komunalnymi oznacza konieczność wszczęcia postępowania administracyjnego, co znacznie wydłuża egzekucję.

– Im dłużej trwa procedowanie w sprawie ustalenia zobowiązania, tym większe jest przeświadczenie zobowiązanych, że opłat można nie wnosić – tłumaczy Grzegorz Mróz. – W interesie budżetów gmin leży, aby droga egzekucyjna była jak najkrótsza – zaznacza.

Aby deklaracja mogła stać się podstawą egzekucji, muszą być spełnione trzy warunki. Po pierwsze, musi być w niej zawarte stosowne pouczenie. Po drugie, organ egzekucyjny, w tym wypadku wójt, burmistrz, prezydent miasta, musi pamiętać o wysłaniu dłużnikowi upomnienia. Po trzecie wreszcie ustawa o utrzymaniu porządku i czystości w gminach musi zostać wymieniona w art. 3a ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji.

– Z trzech warunków dwa są już spełnione: pouczenie w deklaracji jest, a z wysyłaniem upomnień również nie będzie problemu – mówi Piotr Woźniak, podsekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska. – Mamy także jedność wierzyciela i egzekutora, więc nie ma obawy, że egzekucja zostanie zaniechana – dodaje.

16,82 zł będzie płacić średnio od 1 lipca gospodarstwo domowe za odbiór odpadów komunalnych

Jedynym zatem problemem, z którym ustawodawca musi się uporać, jest  dopisanie ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach do art. 3a ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji. Kwestia ta była szeroko dyskutowana na czwartkowym posiedzeniu sejmowej podkomisji stałej ds. monitorowania gospodarki odpadami.

– Czy stosowną zmianę mógłby do ustawy opakowaniowej dopisać Senat? – pytał Tadeusz Arkit, poseł PO i przewodniczący podkomisji.

W ocenie Biura Legislacyjnego Sejmu wprowadzenie takiej zmiany do ustawy opakowaniowej wykracza poza materię tej ustawy. Legislator senacki może zatem uznać, że nie jest to uzasadnione.

Rozwiązanie problemu zaproponował wiceminister Woźniak.

17 zł minimalnie kosztuje gminę sama korespondencja podczas ustania zaległości opłaty

– Stosowną zmianę do ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji wprowadzimy przy okazji prac legislacyjnych nad nowelizacją ustawy o recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji, która w najbliższym czasie będzie dyskutowana podczas obrad Komitetu Stałego Rady Ministrów – mówi wiceminister.

Grzegorz Mróz przypomniał natomiast, że w sprawach opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi stosuje się przepisy ordynacji podatkowej.

– Z jej przepisów wynika, że decyzja określająca wysokość zaległości jest wydawana tylko wtedy, gdy są wątpliwości co do wysokości wynikającej z deklaracji – wyjaśnia dyrektor Mróz.

masz pytanie, wyślij e-mail do autora, m.cyrankiewicz@rp.pl

W ostatni piątek Sejm uchwalił tzw. ustawę opakowaniową. Dla wójtów, burmistrzów czy prezydentów miast szczególnie interesujący jest art. 66, który uchyla obowiązek wydawania decyzji określającej wysokość zaległości z tytułu opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi (art. 6p ustawy o utrzymaniu porządku i czystości w gminach). Oznacza to, że egzekucja zaległych opłat będzie się odbywała wyłącznie na podstawie deklaracji.

Pozostało jeszcze 88% artykułu
Spadki i darowizny
Odziedziczyłeś majątek? By dysponować spadkiem, musisz mieć ten dokument
Praca, Emerytury i renty
NSA: honorowe krwiodawstwo nie ma pierwszeństwa przed policyjną służbą
Sądy i trybunały
Resort sprawiedliwości już nie chce likwidacji Izby Odpowiedzialności Zawodowej
Prawo drogowe
Ten wyrok ucieszy osoby, które oblały egzamin na prawo jazdy
Prawo karne
Lech Wałęsa przegrał w sądzie. Chodzi o teczki TW „Bolka”