W obecnym stanie prawnym ilość potencjalnych kadencji wykonywania mandatu posła, senatora oraz sprawowania urzędu wójta, burmistrza i prezydenta miasta nie jest limitowana. Ten stan rzeczy chcą zmienić posłowie Ruchu Palikota.
W projekcie nowelizacji Kodeksu wyborczego podnoszą oni, iż obecnie często mają miejsce sytuacje, w których jedna osoba pełni funkcje przez kilka kadencji, nawet przez okres kilkunastu lat. Posłowie powołują się przy tym na statystyki, według których na ogólną liczbę 2478 wójtów, burmistrzów i prezydentów miast w Polsce, 262 z nich pełni swój urząd przez pięć kadencji (10,60% ogółu).
Zdaniem autorów nowelizacji tak stan rzeczy sprzyja „relacjom korupcjogennym, ponadto petryfikuje obsadę personalną parlamentu oraz struktur władzy lokalnej, de facto zamykając dostęp do nich dla osób spoza nieformalnej grupy interesu".
W uzasadnieniu autorzy projektu zwracają uwagę, iż ograniczenie liczby sprawowanych kadencji jest rozwiązaniem już stosowanym w polskim porządku prawnym. Za przykład podaje się takie urzędy jak: Prezydenta RP, Prezesa Narodowego Banku Polskiego, prezesów sądów czy też rektorów uczelni publicznych. – Jeśli zatem Prezydent RP jest ograniczony w ilości sprawowanych kadencji, trudno znaleźć uzasadnienie dla sytuacji, w której poseł, wójt, burmistrz i prezydent miasta mogą niemalże dożywotnio piastować swój urząd – podnoszą posłowie.
Ponadto autorzy przekonują, iż rozwiązania zawarte w projekcie powinny poprawić również efektywność wykonywania swoich zadań przez posłów, senatorów oraz wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. – Osoby piastujące te funkcje, mając z góry wyraźnie zarysowane ramy czasowe przysługującego mandatu, będą niejako zmuszone do planowej i sprawnej realizacji zaaprobowanego w trakcie wyborów programu politycznego, już od początku pierwszej kadencji – czytamy w uzasadnieniu.