Gmina pomoże wybudować powiatowy chodnik

Gmina może podjąć uchwałę i udzielić powiatowi pomocy finansowej lub rzeczowej na realizację zadania powiatu, np. sfinansować budowę chodnika wzdłuż drogi powiatowej.

Aktualizacja: 19.11.2013 23:59 Publikacja: 19.11.2013 11:31

Gmina pomoże wybudować powiatowy chodnik

Foto: www.sxc.hu

Rada miejska w Błoniu podjęła uchwałę w sprawie udzielenia pomocy rzeczowej Powiatowi Warszawskiemu Zachodniemu w zakresie wykonania dokumentacji projektowej budowy chodnika wzdłuż jednej z powiatowych szos. W uchwale tej rada wyraziła także zgodę na zawarcie przez burmistrza Błonia umowy z powiatem określającej tryb udzielania pomocy rzeczowej.

Kolegium Orzekające Regionalnej Izby Obrachunkowej w Warszawie, po zbadaniu tej uchwały stwierdziło jej nieważność (uchwała z 22 października 2013 r., sygn. akt 22.401.2013).

- Z treści badanej uchwały wynika, że jej przedmiotem jest wyrażenie przez radę miasta woli udzielenia pomocy rzeczowej powiatowi, finansowanej bezpośrednio z budżetu miasta - mówi Wojciech Tarnowski, przewodniczący KO RIO w Warszawie. - Wyrażając wolę udzielenia pomocy rzeczowej Powiatowi Warszawskiemu Zachodniemu radni powinni określić w uchwale kwotę wydatków budżetu na finansowanie przygotowanie dokumentacji projektowej chodnika. Tego w uchwale zabrakło. Radni zapisali w niej jedynie łączną wartość udzielonej pomocy - wyjaśnia.

W konsekwencji uchwała jest niezgodna z art. 216 ust. 2 pkt 5 ustawy o finansach publicznych. Zgodnie z tym przepisem wydatki budżetu jednostki samorządu terytorialnego są przeznaczone na pomoc rzeczową lub finansową dla innych jednostek samorządu terytorialnego, określa odrębna uchwała podjęta przez organ stanowiący jednostki samorządu terytorialnego.

W ocenie KO RIO w Warszawie rada miejska w Błoniu nie była także uprawniona do wyrażenia zgody na zawarcie przez burmistrza umowy w sprawie udzielenia pomocy rzeczowej powiatowi. - Zawarcie takiej umowy należy do kompetencji wójta (burmistrza, prezydenta miasta) wynikającej wprost z przepisów ustawy o samorządzie gminnym - tłumaczy Wojciech Tarnowski.

Zgodnie bowiem z treścią art. 30 ust 2 pkt 4 ustawy o samorządzie gminnym kompetencją wójta (burmistrza, prezydenta miasta) jest wykonywanie budżetu gminy, a z kolei z art. 60 ust. 2 pkt 1 tej ustawy wynika, że to wójtowi przysługuje wyłączne prawo zaciągania zobowiązań mających pokrycie w ustalonych w uchwale budżetowej kwotach wydatków, w ramach upoważnień udzielonych przez radę gminy.

Matura i egzamin ósmoklasisty
Egzamin 8-klasisty: język polski. Odpowiedzi eksperta WSiP
Prawo rodzinne
Rozwód tam, gdzie ślub. Szybciej, bliżej domu i niedrogo
Nieruchomości
Czy dziecko może dostać grunt obciążony służebnością? Wyrok SN
Prawo w Polsce
Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach prezydenckich 2025?
Prawo drogowe
Ważny wyrok dla kierowców i rowerzystów. Chodzi o pierwszeństwo