Życie gospodarcze tworzy sytuacje, jakie trudno przewidzieć w przepisach. Izbie Skarbowej w Poznaniu przyszło zmierzyć się z nietypowym pytaniem gminy, która budując drogę, musiała zburzyć stację transformatorową, a następnie odbudować ją w innym miejscu i przekazać firmie energetycznej. Pytanie gminy brzmiało: czy przekazanie takiej odtworzonej stacji jest nieodpłatnym przekazaniem podlegającym VAT?
W wydanej 7 listopada 2013 r. interpretacji Izba szczegółowo przeanalizowała sytuację prawną i podatkową takiej operacji. Stwierdziła, że z punktu widzenia kodeksu cywilnego w takim przypadku dochodzi do tzw. restytucji naturalnej. Jest to naprawienie szkody polegającej na pozbawianiu poszkodowanego władztwa nad rzeczą. Restytucja naturalna nie oznacza jednak przeniesienia prawa do rozporządzania rzeczą jak właściciel, czyli do dostawy towaru definiowanej w ustawie o VAT. Tym samym skoro przekazanie gotowej stacji energetykom nie jest czynnością opodatkowaną, VAT się nie należy.
W takiej sytuacji dla gminy (podatnika VAT) istotne jest też, że nie może odzyskać podatku zapłaconego przy nabyciu towarów i usług wykorzystywanych do operacji przenosin stacji. Izba potwierdziła prawidłowość stanowiska wnioskującej gminy: w takim przypadku wspomniane odliczenie nie przysługuje.
numer interpretacji: ILPP1/443-711/13-2/AW