W 2009 r. Rada Gminy Kamień Pomorski zatwierdziła plan zagospodarowania dla farmy wiatrowej Jarszewo, składającej się z 20 turbin o mocy 60 MW.
Skargę na plan do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie złożyło Zachodniopomorskie Towarzystwo Przyrodnicze. Zarzuciło w niej, że inwestycja może znacząco negatywnie oddziaływać na środowisko, a zwłaszcza na sąsiadujący obszary Natura 2000 oraz na ostoję Bagna Rozwarowskie.
WSA stwierdził jednak, że nie został naruszony interes prawny Towarzystwa. I oddalił skargę, nie oceniając zarzutów o brakach w prognozie oddziaływania na środowisko. W grudniu 2010 r. Naczelny Sąd Administracyjny także oddalił skargę kasacyjną ekologów.
Nie poskutkowała petycja złożona w 2012 r. przez Jacka Kaliciuka, prezesa Towarzystwa Przyrodniczego, do Parlamentu Europejskiego. Po zapoznaniu się z informacjami i dokumentami otrzymanymi od polskich władz Komisja Europejska nie stwierdziła naruszenia dyrektyw unijnych dotyczących ochrony środowiska.
W tym czasie do WSA w Szczecinie trafiła już następna skarga ekologów. Tym razem na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Szczecinie. Utrzymało ono w mocy decyzję z 2011 r. burmistrza Kamienia Pomorskiego o ustaleniu środowiskowych uwarunkowań zgody na realizację farmy wiatrowej. Decyzja powoływała się na zgodność inwestycji z planem, na przedłożony przez inwestora, sporządzony przez biegłych specjalistów raport o oddziaływaniu na środowisko oraz na uzgodnienia z regionalnym dyrektorem ochrony środowiska.