Do Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego wpłynął opracowany w Ministerstwie Finansów projekt rozporządzenia w sprawie trybu postępowania wierzycieli należności pieniężnych przy podejmowaniu czynności zmierzających do zastosowania środków egzekucyjnych. Podstawą prawną do wydania tego rozporządzenia są przepisy ustawy z 17 czerwca 1966 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji.
Istotną zmianą przepisów regulujących czynności wierzycieli zmierzających do zastosowania środków egzekucyjnych jest zintensyfikowanie bezpośrednich form komunikacji pomiędzy wierzycielami a zobowiązanymi zachęcających do dobrowolnego wykonania obowiązku.
Jak bowiem czytamy w uzasadnieniu projektu przymusowe ściąganie należności pieniężnych w trybie egzekucji administracyjnej skutkuje bowiem dla zobowiązanych nie tylko ingerencją w sferę ich praw majątkowych, ale także obciąża ich dodatkowymi kosztami związanymi z prowadzoną egzekucją.
Egzekucja administracyjna może wywołać inne niepożądane dla dłużników skutki, takie jak utrata wiarygodności w banku, czy u pracodawcy realizującego na żądanie organu egzekucyjnego zajęcia egzekucyjne.
W celu uniknięcia tych negatywnych skutków egzekucji administracyjnej projekt wprowadza przepisy umożliwiające wierzycielom korzystanie z różnych form kontaktów z zobowiązanymi. Wierzyciel wyśle swojemu dłużnikowi wiadomość SMS, e-mail, zatelefonuje do niego, a także wyśle fax. Projekt przewiduje także możliwość komunikowania się z wierzycielem za pomocą portali internetowych np. portalu podatkowego, o którym mowa w art. 3 pkt 14 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa.