Jako wnioskodawca wójt nie dał za wygraną i postanowił zaskarżyć wójta – organ interpretacyjny, do sądu administracyjnego. Jako skarżący wniósł o uchylenie interpretacji, a jako organ, który ją wydał, o oddalenie skargi.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie odrzucił skargę gminy. Jego zdaniem bez względu na przedmiot sprawy gmina nie może być stroną postępowania w sprawie indywidualnej, w której w pierwszej instancji decyzję wydaje jej wójt. Nie jest możliwe, by jednocześnie występować jako strona kierująca się własnym interesem prawnym i organ prowadzący postępowanie. Dlatego gmina nie jest uprawniona do wniesienia skargi do sądu administracyjnego na decyzję, choćby nawet miała w tym interes prawny, jeśli do wydania tej decyzji w pierwszej instancji upoważniony jest wójt.
Sąd kasacyjny nie zgodził się z tym stanowiskiem. Jak podkreślił w pisemnym uzasadnieniu orzeczenia sędzia NSA Stanisław Bogucki, sąd pierwszej instancji, oceniając interes prawny gminy pod kątem jej legitymacji do wniesienia skargi, niezasadnie pominął art. 14c § 3 ordynacji podatkowej. Tymczasem zgodnie z nim interpretacja powinna zawierać pouczenia o możliwości wniesienia skargi do sądu administracyjnego.
Jest interes i skarga
Wykładnia systemowa prowadzi do konkluzji, że prawo (interes prawny) zaskarżenia do sądu administracyjnego indywidualnej interpretacji ma zainteresowany. W ocenie NSA zainteresowany, czyli podmiot, który wystąpił z wnioskiem interpretacyjnym w celu wyjaśnienia swojej sytuacji podatkowej, nie może być pozbawiony kontroli sądowej zaadresowanej do niego indywidualnie interpretacji podatkowej.
NSA (sygnatura akt: II FSK 542/14) uznał, że gmina, której organ wykonawczy, tj. wójt, burmistrz lub prezydent miasta, wydał indywidualną interpretację na jej wniosek, jest legitymowana do wniesienia skargi, jeżeli ma w tym interes prawny. Przy czym, zdaniem NSA, należy go rozumieć jako uprawnienie do kontroli sądowej aktu (tu interpretacji), jeśli gmina była podmiotem zainteresowanym w postępowaniu interpretacyjnym, czyli dążyła w drodze uzyskania interpretacji do wyjaśnienia swoich obowiązków podatkowych.
Postanowienie jest prawomocne.