SP ZOZ wystąpił do Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych z wnioskiem o wypłatę miesięcznego dofinansowania do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych, za okres od października 2010 roku do maja 2011 roku.
Prezes Zarządu PFRON odmówił zakładowi grantu, z uwagi na finansowanie wynagrodzeń ze środków publicznych, co spotkało się z odwołaniem szpitala, złożonym do Ministra Pracy i Polityki Społecznej.
Zakład zażądał zmiany wydanych w sprawie decyzji i przyznania dofinansowania zgodnie z treścią wniosków lub uchylenie rozstrzygnięć. Decyzjom zarzucił błędną interpretację ustawy o rehabilitacji, w związku z ustawą o finansach publicznych.
Minister utrzymał w mocy wszystkie decyzje prezesa zarządu PFRON. Stwierdził, że ustawa o rehabilitacji posługuje się pojęciem środków publicznych, nie definiując jednak tego terminu. Należało zatem definiować go zgodnie z ustawą o finansach publicznych, gdzie środkami publicznymi są również przychody jednostek sektora finansów publicznych, pochodzące z prowadzonej przez nie działalności oraz pochodzące z innych źródeł.
Zdaniem ministra SP ZOZ jest jednostką sektora finansów publicznych. Natomiast z postanowień ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych wynika, iż środki finansowe z NFZ, przekazywane samodzielnym publicznym zakładom opieki zdrowotnej w ramach odpłatności za świadczone przez SP ZOZ usługi - są środkami publicznymi i nie tracą swojego publicznego charakteru z momentem ich przekazania.