Chodzi o wyrok z 15 września (VII SA/Wa 992/20). WSA orzekł, że decyzja premiera z 16 kwietnia 2020 r. o poleceniu Poczcie Polskiej przygotowania głosowania korespondencyjnego 10 maja 2020 r. była nieważna i rażąco naruszała prawo.
- Decyzja Prezesa Rady Ministrów z 16 kwietnia 2020 r. naruszała rażąco art. 127 ust. 1 Konstytucji RP przez to, że zlecała Poczcie Polskiej przygotowanie wyborów Prezydenta Rzeczypospolitej wyłącznie korespondencyjnych, a więc w sposób, który nie gwarantował wyborcom wyborów równych, bezpośrednich i w głosowaniu tajnym i sprzeczny był z obowiązującym prawem - stwierdził WSA w uzasadnieniu.
Zgodnie ze stanem prawnym na dzień wydania decyzji, do głosowania korespondencyjnego mogli być dopuszczeni tylko niektórzy wyborcy tj. niepełnosprawni, osoby, które ukończyły 60 lat i osoby poddane kwarantannie lub izolacji.
Premier rażąco naruszył także art. 7 Konstytucji RP, który wyraża tzw. zasadę legalizmu.
- Wszelkie działania organów administracji publicznej podejmowane bez podstawy prawnej albo wbrew tej podstawie, jak również z przekroczeniem upoważnienia ustawowego naruszają zasadę legalizmu, określoną w art. 7 Konstytucji R.P. i art. 6 k.p.a. Mają one postać rażącego naruszenia prawa dlatego, że przepisy rangi konstytucyjnej wprost określają Rzeczpospolitą Polską, jako państwo prawa i nakazują jego organom działanie zgodne z prawem - czytamy w uzasadnieniu.