Ordynacja została opracowana w oparciu o zapisy ustawy o zasadach realizacji programów w zakresie polityki spójności finansowanych w perspektywie finansowej 2014–2020 oraz wytyczne Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju. Rozstrzygnięcia wymagają zasady dotyczące m.in.: kadencyjności, liczby miejsc gwarantowanych dla przedstawicieli organizacji pozarządowych oraz możliwości odwołania członka komitetu przez organizację, która zgłosiła jego kandydaturę. Ostateczna forma ordynacji wyborczej może zatem ulec zmianie (spotkanie podsumowujące robocze konsultacje wytycznych zaplanowano na koniec sierpnia).
Zbliża się termin zatwierdzenia przez Komisję Europejską pierwszych krajowych programów operacyjnych, a co za tym idzie konieczność powołania komitetów monitorujących i przeprowadzenia wyborów. Aby zainteresowani mogli zapoznać się z ordynacją konieczne jest poddanie jej konsultacjom społecznym już na tym etapie. Jeżeli ustalenie ostatecznego kształtu ordynacji zakończy się w terminie pozwalającym na jej ponowną ocenę przez interesariuszy, wtedy będzie można przeprowadzić ponowne konsultacje społeczne.
Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej prosi o zgłaszanie uwag poprzez wypełnienie formularza i przesłanie go na adres: marta.szymczyk@mpips.gov.pl
Uwagi można zgłaszać do 24 sierpnia 2014 r.
Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej opublikowało na swojej stronie projekt ordynacji wyborczej 2014 - 2020.