Poselska (PSL) nowelizacja Prawa łowieckiego (druk nr 2970) obniża dochody gmin z podatków: rolnego, leśnego i od nieruchomości.
- Projekt nakłada na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast obowiązek obniżenia tych podatków lokalnych płaconych od gruntów zajętych na obwód łowiecki o wartość ustalonego dla danej gminy czynszu dzierżawnego – tłumaczy Stanisław Wziątka, poseł PSL. – Spowoduje to pomniejszenie dochodów wszystkich gmin o kwotę 12,4 mln zł rocznie – dodaje.
Poseł wskazuje, że biorąc pod uwagę, że średni roczny dochód jednej gminy z podatków od nieruchomości, rolnego i leśnego wynosi 15,5 mln zł ubytek ten będzie miał znikomy wpływ na kondycję ich budżetów.
- Istotnie może się wydawać, że kwota 12 mln zl rocznie w skali całego kraju jest nieznaczna – mówi Andrzej Porawski, dyrektor biura Związku Miast Polskich. – Zwracam jednak uwagę, że jest to już kolejna inicjatywa ustawodawcza w ostatnich latach, której skutki jednostkowo powodują niewielkie uszczuplenie dochodów własnych samorządów. Za przykład niech posłuży chociażby ustawa z 23 października 2014 r. nowelizacja ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, której skutkiem jest zmniejszenie dochodów samorządów z podatku dochodowego od osób fizycznych – dodaje.
Również w ocenie Rządu zaproponowane przez posłów obniżenie dochodów gmin nie znajduje uzasadnienia.