Czego dotyczył spór
W sprawie chodziło o uchwałę dotycząca wysokości i zasad udzielania oraz rozliczania dotacji celowej dla podmiotów prowadzących żłobki i kluby dziecięce na terenie gminy w 2016 r. Jej treścią zainteresowała się regionalna izba obrachunkowa, która ostatecznie orzekła o jej częściowej nieważności. Kwestią sporną okazało się m.in. to, czy dotacją powinno być objęte każde dziecko w przedszkolu i klubie dziecięcym oraz pociechy osób niebędących mieszkańcami gminy.
W ocenie RIO organ stanowiący jednostki samorządu terytorialnego nie otrzymał upoważnienia do ograniczania dotacji do określonej kategorii dzieci objętych opieką. Nie ma także prawa do wprowadzania dodatkowych kryteriów, w tym podmiotowych, gdyż stanowi o dotacji celowej, a nie podmiotowej.
Organ wyjaśnił, że zakres upoważnienia udzielonego gminie musi być ściśle interpretowany i nie może być traktowany rozszerzająco. Natomiast zawarcie w akcie organu stanowiącego gminy przepisów, które wykraczają poza przyznaną temu organowi kompetencję uchwałodawczą, narusza zasadę legalizmu.
Co prawda, zdaniem kolegium izby, udzielanie z budżetu gminy dotacji celowej dla podmiotów prowadzących żłobki nie jest obowiązkowe, jednak w sytuacji, gdy wolą rady gminy dotacja taka zostanie przyznana, zasady jej ustalania i rozliczania muszą się mieścić w granicach prawa.
Rozstrzygnięcie
Gmina zaskarżył rozstrzygnięcie nadzorcze, ale Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku nie przyznał jej racji. Przypomniał, że ustawa o finansach publicznych rozróżnia trzy rodzaje dotacji: celowe, podmiotowe i przedmiotowe. Dotacje celowe są to środki przeznaczone na finansowanie lub dofinansowanie określonych zadań i realizację określonych programów. Zatem cel dotacji determinowany jest zadaniem. Właściwe dotacjom celowym cechy ustawowe z zakresu ich przeznaczenia i zarazem możliwego wykorzystania odróżniają dotacje celowe od przewidzianych w ustawodawstwie szczególnym dotacji podmiotowych.