Zwiedzający nie mogą wejść do ogrodu botanicznego w Kielcach

Kielecki Ogród Botaniczny jest wciąż w budowie, bo nie otrzymał unijnego dofinansowania.

Aktualizacja: 03.11.2016 07:29 Publikacja: 03.11.2016 06:44

Zwiedzający nie mogą wejść do ogrodu botanicznego w Kielcach

Foto: www.sxc.hu

Inwestycja w ogrodzie botanicznym nie przyczyni się szczególnie do identyfikacji i promocji województwa – orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach. Przyznał więc, że nieprzyznanie dofinansowania z funduszy unijnych było uzasadnione.

Odrzucony projekt

W konkursie zamkniętym ogłoszonym przez Zarząd Województwa Świętokrzyskiego na dofinansowanie ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014–2020 Kielce złożyły wniosek o dofinansowanie budowy czterech oczek wodnych połączonych mostkami i wodospadu w Kieleckim Ogrodzie Botanicznym, który powstaje od 2004 r. na 14 ha u podnóża i na zboczach góry Karczówka w Kielcach.

– 6 mln zł dofinansowania, o które wystąpiliśmy, pozwoliłoby na zakończenie pierwszego etapu budowy i otwarcie tej części ogrodu – mówi Elżbieta Czajkowska, dyrektor samorządowego Geoparku Kielce, wykonawcy Kieleckiego Ogrodu Botanicznego.

Projekt Kielc nie uzyskał jednak wymaganego minimum, tj. co najmniej 60 proc. maksymalnej liczby punktów, i został odrzucony na etapie oceny merytorycznej. W złożonym proteście Geopark Kielce zarzucił, że oceniający nieprawidłowo określił zasięg oddziaływania projektu jako lokalny, tylko na miasto Kielce. Przeznaczenie Kieleckiego Ogrodu Botanicznego nie zamyka się w jego granicach, lecz – zgodnie z analizą demograficzną i gospodarczą – ma zasięg przynajmniej regionalny, wojewódzki – argumentował.

Nieskuteczny protest

Marszałek województwa, występujący jako instytucja zarządzająca RPOW, pozostawił protest bez rozpatrzenia z uwagi na wyczerpanie środków z konkursu. Gmina Kielce–Geopark Kielce złożyła skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Kielcach. W jej opinii nieprawidłowa ocena projektu naruszyła przepisy ustawy z 2014 r. o zasadach realizacji programów w zakresie polityki spójności.

Zarząd Województwa Świętokrzyskiego potwierdził natomiast, że projekt nie ma na tyle dużego potencjału ekologicznego, żeby przypisać mu wpływ na ochronę środowiska w całym regionie. Jest to zresztą tylko jeden z elementów pierwszego etapu budowy Ogrodu.

Sąd przypomniał, że zgodnie z instrukcją dokonywania oceny punktowej projektów zgłoszonych w ramach działania 4.5. Ochrona i wykorzystanie obszarów cennych przyrodniczo były brane pod uwagę uwarunkowania makroekonomiczne i społeczne na obszarze oddziaływania projektu. Ocena, że takim obszarem jest miasto Kielce, jest w tym kontekście prawidłowa – stwierdził, oddalając skargę. Budowa oczek wodnych, czyli urządzenie niewielkiego fragmentu Kieleckiego Ogrodu Botanicznego, nie przyczyni się szczególnie do identyfikacji i promocji województwa.

– Nie rezygnujemy – mówi dyrektor Elżbieta Czajkowska.

– W czwartym kwartale spodziewamy się ogłoszenia naboru wniosków na konkurs, w który wpisuje się nasz projekt. Będziemy startować, ponieważ od zakończenia budowy zależy uzyskanie pozwolenia na użytkowanie. 3/4 pierwszego etapu zostało już ukończone i szkoda byłoby, by Ogród pozostawał zamknięty. Więc jeśli nie dostaniemy pieniędzy na dokończenie pierwszego etapu budowy, będziemy się starać o uzyskanie pozwolenia przynajmniej na użytkowanie jakiejś części Ogrodu. Nie wątpię, że przyciągnie odwiedzających, i to nie tylko z Kielc czy województwa świętokrzyskiego, ale z całego kraju.

sygnatura akt: I SA/Ke 463/16

Praca, Emerytury i renty
Czy liceum i studia wliczają się do emerytury?
Materiał Promocyjny
Berlingo VAN od 69 900 zł netto
Spadki i darowizny
Kto dziedziczy po bracie kawalerze lub niezamężnej siostrze?
Podatki
PIT: 12 zamiast 32 proc. dla większej liczby osób? O to postulują sami skarbowcy
Nieruchomości
Jak blisko granicy działki sąsiada można sadzić drzewa? Oto co mówi prawo
Materiał Promocyjny
Warunki rozwoju OZE w samorządach i korzyści z tego płynące
Nieruchomości
Łatwiejsza legalizacja samowoli budowlanej? Jest pomysł zespołu Brzoski
Materiał Promocyjny
Suzuki Moto Road Show już trwa. Znajdź termin w swoim mieście