Inwestycja w ogrodzie botanicznym nie przyczyni się szczególnie do identyfikacji i promocji województwa – orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach. Przyznał więc, że nieprzyznanie dofinansowania z funduszy unijnych było uzasadnione.
Odrzucony projekt
W konkursie zamkniętym ogłoszonym przez Zarząd Województwa Świętokrzyskiego na dofinansowanie ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014–2020 Kielce złożyły wniosek o dofinansowanie budowy czterech oczek wodnych połączonych mostkami i wodospadu w Kieleckim Ogrodzie Botanicznym, który powstaje od 2004 r. na 14 ha u podnóża i na zboczach góry Karczówka w Kielcach.
– 6 mln zł dofinansowania, o które wystąpiliśmy, pozwoliłoby na zakończenie pierwszego etapu budowy i otwarcie tej części ogrodu – mówi Elżbieta Czajkowska, dyrektor samorządowego Geoparku Kielce, wykonawcy Kieleckiego Ogrodu Botanicznego.
Projekt Kielc nie uzyskał jednak wymaganego minimum, tj. co najmniej 60 proc. maksymalnej liczby punktów, i został odrzucony na etapie oceny merytorycznej. W złożonym proteście Geopark Kielce zarzucił, że oceniający nieprawidłowo określił zasięg oddziaływania projektu jako lokalny, tylko na miasto Kielce. Przeznaczenie Kieleckiego Ogrodu Botanicznego nie zamyka się w jego granicach, lecz – zgodnie z analizą demograficzną i gospodarczą – ma zasięg przynajmniej regionalny, wojewódzki – argumentował.
Nieskuteczny protest
Marszałek województwa, występujący jako instytucja zarządzająca RPOW, pozostawił protest bez rozpatrzenia z uwagi na wyczerpanie środków z konkursu. Gmina Kielce–Geopark Kielce złożyła skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Kielcach. W jej opinii nieprawidłowa ocena projektu naruszyła przepisy ustawy z 2014 r. o zasadach realizacji programów w zakresie polityki spójności.