Na kanwie tych przepisów działacze i zarządcy obiektów sportowych mają wątpliwości, czy można rozpocząć treningi sportowe. Tak jest na przykład w województwie mazowieckim czy dolnośląskim, gdzie część drużyn piłkarskich z niższych lig rozpoczęła przygotowania do drugiej części sezonu, a część w obawie przed konsekwencjami prawnymi cały czas czeka na zmianę rozporządzenia.
- Rzeczywiście istnieją duże rozbieżności w interpretacji Rozporządzenia Rady Ministrów dotyczącego ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii także w zakresie możliwości uprawiania sportu – przyznaje dr Mateusz Dróżdż z Uczelni Łazarskiego w Warszawie.
Kto może więc trenować? - Upraszczając, trenować mogą osoby, które mają kontrakt z określoną drużyną (np. umowę o profesjonalne uprawianie piłki nożnej) lub stypendium sportowe, które może też zgodnie z ustawą o sporcie przyznawać klub. Ograniczenia nie dotyczą też zawodników będących członkami kadry narodowej lub reprezentacji olimpijskiej, lub reprezentacji paraolimpijskiej, lub uprawiających sport w ramach ligi zawodowej (czyli np. zawodników Ekstraklasy S.A.) lub dzieci i młodzieży uczestniczącej we współzawodnictwie sportowym prowadzonym przez odpowiedni polski związek sportowy (np. rozgrywki Centralnej Ligi Juniorów piłki nożnej) – wyjaśnia prawnik.
Czytaj także:
Jest nowe rozporządzenie rządu. Co się zmienia od 23 stycznia