[b]Pracownik samorządowy prowadzi jednocześnie działalność gospodarczą. Otrzymał niedawno awans na stanowisko kierownicze i tym samym upoważnienie do wydawania decyzji administracyjnych. W związku z tym działalności prowadzić nie może. Czy to oznacza, że trzeba ją wyrejestrować? A może wystarczy tylko zawiesić?[/b] – pyta czytelnik.
Pełnienie funkcji publicznych nie jest dla wszystkich. Są bowiem przepisy, z których wynika bezpośrednio, czego osobom na kierowniczych stanowiskach nie wolno.
[srodtytul]Są ograniczenia[/srodtytul]
Nie mogą m.in. prowadzić działalności gospodarczej na własny rachunek lub wspólnie z innymi osobami a także zarządzać taką działalnością lub być przedstawicielem czy pełnomocnikiem w prowadzeniu takiej działalności. Wyjątek dotyczy działalności wytwórczej w rolnictwie w zakresie produkcji roślinnej i zwierzęcej, w formie i zakresie gospodarstwa rodzinnego.
Tak stanowi [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=184117]ustawa z 21 sierpnia 1997 r. o ograniczeniu prowadzenia działalności gospodarczej przez osoby pełniące funkcje publiczne (DzU z 2006 r. nr 216, poz. 1584 ze zm.[/link], dalej ustawa antykorupcyjna). Wymienia ona jeszcze inne ograniczenia dotyczące łączenia funkcji. Osoba, która je zbagatelizuje, może stracić dyscyplinarnie stanowisko pracy bądź mandat albo zostanie odwołana z pełnionej funkcji.