Odpowiedzi na pytanie, jakie składniki wchodzą do majątku wspólnego małżonków oraz majątku odrębnego każdego z nich, należy szukać w przepisach[link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=AA8752A4586C94C73B213BE542FB7E96?n=1&id=71706&wid=295536] kodeksu rodzinnego i opiekuńczego[/link].
Są to art. 31 § 2, który w sposób przykładowy wymienia składniki wchodzące do wspólnego majątku małżonków oraz art. 33 k.r.o. zawierający zamknięty katalog przedmiotów i praw, które wchodzą do majątku odrębnego każdego z małżonków.
Z powyższego wynika, że wszystkie składniki majątkowe niewymienione w ostatnim z przytoczonych składników wchodzą w skład majątku wspólnego, a w konsekwencji powinny zostać ujawnione w składanym oświadczeniu majątkowym.
Do majątku wspólnego małżonków, jak wynika z przytoczonych przepisów kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, wchodzą m.in. pobrane wynagrodzenia za pracę, a także dochody z innej działalności każdego z małżonków.
W konsekwencji, biorąc pod uwagę treść zdania drugiego art. 24h ust. 1 ustawy o samorządzie gminnym, w oświadczeniu majątkowym składanym np. przez wójta, radnego czy skarbnika powinny się znaleźć informacje dotyczące pobranych wynagrodzeń (osiągniętych dochodów) małżonka osoby zobowiązanej do złożenia oświadczenia majątkowego.