[b]Rz: Gminy od pewnego czasu wysyłają korekty faktur za użytkowanie wieczyste. Czy odbiorcy chętnie się godzą na te korekty?[/b]
[b]Witold Modzelewski:[/b] Po uchwale Naczelnego Sądu Administracyjnego uznającej, że umowy użytkowania wieczystego ustanowione przed 1 maja 2004 r. nie podlegają VAT, rzeczywiście trzeba było skorygować tysiące faktur. W praktyce nie jest to łatwe. Podmiot posiadający grunty w użytkowaniu wieczystym zwykle nie jest bowiem zainteresowany weryfikacją rozliczeń. Stopień jego zainteresowania zależy od dwóch czynników. Po pierwsze, czy jest podatnikiem VAT. Po drugie, w jaki sposób został on naliczony.
[b]Jakie faktury zwykle wystawiały gminy? [/b]
Często organy samorządu terytorialnego uznawały, że ustalona wcześniej opłata jest ceną brutto. Wystawiając faktury, musiały więc odprowadzić do urzędu skarbowego ponad 18 proc. otrzymanej kwoty. Użytkownicy wieczyści, którzy mieli prawo do odliczenia VAT wynikającego z otrzymanych faktur, byli więc zadowoleni, bo zyskiwali dokładnie tyle samo, ile organy samorządu odprowadzały do budżetu.
[b]W wielu przypadkach faktura korygująca oznacza dla użytkownika stratę. Czy w takim razie musi on ją przyjąć?[/b]