Tak stwierdził Sąd Najwyższy w uchwale z 30 stycznia 2008 r. (sygn. III CZP 136/07). Jeśli jednak gmina sprzedaje takie mieszkania, lokatorzy mogą skorzystać z zapisanego w art. 34 ustawy z 1997 r. o gospodarce nieruchomościami prawa pierwszeństwa w ich nabyciu.
Uchwała dotyczy pierwokupu przewidzianego w art. 4 ust. 1 ustawy z 7 lipca 2005 r. o zmianie niektórych ustaw dotyczących nabywania własności nieruchomości (DzU nr 157, poz. 1315). W myśl tego przepisu, jeżeli w procesach przekazywania jednostkom samorządu terytorialnego, likwidacji, zbywania, komercjalizacji, prywatyzacji lub upadłości mieszkanie albo dom jednorodzinny przestało być mieszkaniem zakładowym, lokatorowi będącemu osobą fizyczną, który w dniu wejścia w życie wskazanej nowelizacji zajmował to lokum na podstawie umowy najmu albo decyzji o jego przydziale, przysługuje prawo jego pierwokupu.
Mają je także osoby bliskie najemcy, jeśli przysługuje im prawo wstąpienia po nim w stosunek najmu.
Chodzi o małżonka, dzieci oraz synowe i zięciów najemcy oraz inne osoby, wobec których na najemcy ciążył obowiązek alimentacyjny, oraz o osobę, z którą pozostawał on we wspólnym pożyciu.
Jednakże – w myśl art. 4 ust. 2 ustawy z 2005 r. – prawo pierwokupu wchodzi w grę w sytuacji, gdy we wskazanych w art. 4 ust. 1 procesach przekształceniowych: