Sejm uchwalił wczoraj nowelizację ustawy o gospodarce nieruchomościami. Jej autorem jest rząd. Ma ona zracjonalizować gospodarkę nieruchomościami, z których korzystają najważniejsze instytucje w państwie.
Nowela przewiduje, że minister skarbu – a nie, jak obecnie, spraw wewnętrznych i administracji – będzie się zajmował nieruchomościami państwowymi. Pod jego skrzydła mają trafić nie wszystkie, lecz tylko te, które przekazano na potrzeby statutowe różnym urzędom i instytucjom. Jest ich niemało, m.in.: Prokuratoria Generalna, Sąd Najwyższy, Naczelny Sąd Administracyjny oraz sądy wojewódzkie, Kancelaria Prezesa Rady Ministrów, Kancelaria Prezydenta RP, Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (z wyłączeniem rejonów), ministerstwa, a także rzecznik praw obywatelskich, Najwyższa Izba Kontroli, Instytut Pamięci Narodowej.
Jednocześnie zostanie zniesiony podział na nieruchomości statutowe i niestatutowe w odniesieniu do będących w dyspozycji Kancelarii Rady Ministrów, Rządowego Centrum Legislacji, ministerstw, urzędów centralnych i wojewódzkich. Podział zostanie zachowany wobec nieruchomości Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych.
[b]Minister skarbu otrzyma ponadto dużo większe uprawnienia od tych, jakie posiada w tej chwili szef resortu spraw wewnętrznych.[/b] Ten bowiem ustanawia i wygasza tylko prawo do trwałego zarządu wspomnianych nieruchomości. Jego następca będzie natomiast prowadził ewidencję nieruchomości. Jednocześnie będzie mógł sprzedać te, które się w niej znajdą, w trybie bezprzetargowym, jeżeli uzna je za zbędne. Może też podejmować działania dotyczące ustanawiania, przenoszenia oraz wygaszania trwałego zarządu. Jeżeli dana nieruchomość nie zostanie przekazana w trwały zarząd, to uzyska prawo wynajmowania jej, użyczania lub wydzierżawiania. Ma to jednak być wyjątek od generalnej zasady, że nieruchomościami państwowymi gospodaruje starosta.
Nowela jednak nie wyposaża ministra skarbu w prawo ustanawiania np. użytkowania wieczystego czy też przyznawania bonifikat w cenie. Zmiany zostały przygotowane w efekcie kontroli Najwyższej Izby Kontroli.