Podział może być także dokonany z urzędu. Nastąpi to, jeżeli jest on niezbędny do realizacji celów publicznych albo w sytuacji, w której nieruchomość stanowi własność gminy i nie została oddana w wieczyste użytkowanie. Wójt może także z urzędu podzielić nieruchomości należące do Skarbu Państwa, powiatu lub województwa. Warunkiem jest jednak zasięgnięcie w tej sprawie opinii właściwego starosty, jeżeli chodzi o grunty Skarbu Państwa, oraz odpowiednio zarządu powiatu lub województwa (grunty powiatu i województwa).
[srodtytul]Gdy właściciela brak[/srodtytul]
Ustawodawca przewidział ponadto możliwość podzielenia nieruchomości, której stan prawny nie został uregulowany. O zamiarze wszczęcia takiego postępowania wójt (burmistrz, prezydent miasta) informuje, zamieszczając w prasie ogólnopolskiej oraz na stronie internetowej urzędu stosowne ogłoszenie. Postępowanie może zostać wszczęte, jeżeli w terminie dwóch miesięcy od publikacji nie zgłoszą się właściciele lub inne osoby posiadające prawa do tej nieruchomości. Decyzja podziałowa podlega ogłoszeniu w sposób zwyczajowo przyjęty w danej gminie.
Wstępny projekt podziału sporządza się na kopii mapy zasadniczej nieruchomości. Jeżeli takowej brak – na kopii mapy katastralnej. Oczywiście trzeba ją najpierw uzupełnić o niezbędne dla projektu podziału elementy zagospodarowania terenu. Określa je § 3 rozporządzenia Rady Ministrów z 7 grudnia 2004 r. Ponadto, jeżeli proponowany podział gruntu powoduje także konieczność podzielenia postawionego na nim domu, to granice projektowanych do wydzielenia działek powinny przebiegać wzdłuż ścian oddzielenia przeciwpożarowego na całej wysokości budynku, tj. od fundamentu po dach. W budynkach, w których takich ścian brak, granice powinny przebiegać wzdłuż ścian dzielących budynek na dwie odrębne części (muszą one posiadać osobne wejścia i instalacje).
[srodtytul]Decyzją lub bez [/srodtytul]