Dotacjami nazywa się wypłacane ze środków publicznych kwoty mające charakter jednostronnego świadczenia, np. gminy na rzecz podmiotów niezaliczanych do sektora finansów publicznych, np. organizacje pozarządowe. Dotacjami nazywa się również świadczenia pomiędzy podmiotami sektora publicznego.
Co do zasady otrzymujący dotację jest zobowiązany wykorzystać ją w określony sposób, np. na sfinansowanie określonych działań, przy czym nie są to świadczenia na rzecz podmiotu, który dotacji udzielił.
Można rozróżnić trzy rodzaje dotacji: podmiotowe, przedmiotowe oraz celowe. Ponieważ jednak najważniejsze znaczenie mają dwie ostatnie, to do nich ograniczymy dalsze rozważania.
[srodtytul]Dopłaty do działalności...[/srodtytul]
Dotacjami przedmiotowymi są zgodnie z treścią art. 106 ust. 2 pkt 3 ustawy o finansach publicznych dopłaty do określonych wyrobów lub usług, kalkulowanych według stawek jednostkowych. Udzielane są one zarówno z budżetu państwa, jak i budżetów samorządowych. W tym ostatnim przypadku mogą je otrzymać tylko zakłady budżetowe i gospodarstwa pomocnicze. Wynika to wprost z art. 174 ust. 1 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=C736D33091100A5D7BB2296559A63759?id=180304]ustawy o finansach publicznych[/link]. Co prawda ustęp 2 tego artykułu stanowi, że dotacje przedmiotowe mogą być udzielane również i innym podmiotom, ale tylko i wyłącznie w przypadku, gdy tak stanowią odrębne przepisy. Kwoty i zakres dotacji przedmiotowych określa uchwała budżetowa, a stawki tych dotacji ustala organ stanowiący jednostki samorządu terytorialnego.