Przymusowe wakacje dla uczniów

Dyrektorzy zalanych szkół proszą o wcześniejsze zakończenie roku szkolnego

Publikacja: 27.05.2010 02:13

Przymusowe wakacje dla uczniów

Foto: Fotorzepa, Piotr Guzik

– Trudno organizować lekcje, kiedy woda stoi w szkole, a dzieci albo wyjechały z miasta i nie ma z nimi kontaktu, albo pomagają w usuwaniu skutków powodzi – opowiada Małgorzata Lipa ze świętokrzyskiego Kuratorium Oświaty.

Przygotowuje ono wniosek do Ministerstwa Edukacji Narodowej o zgodę na zmianę organizacji roku szkolnego w dwóch placówkach, które zostały zalane w wyniku powodzi. To Szkoła Podstawowa nr 3 i Gimnazjum nr 2 w Sandomierzu. Już dziś wiadomo, że do końca czerwca zajęć tam nie będzie.

Nad podobnym rozwiązaniem zastanawiają się dyrektorzy szkół w gminie Wilków na Lubelszczyźnie.

– Mamy obawy, czy te budynki uda się oddać do użytku 1 września, nie mówiąc o nauce w tym roku szkolnym – mówi lubelski kurator oświaty Krzysztof Babisz. Tłumaczy, że uczniowie ostatnich klas podstawówek i gimnazjów zrealizowali już podstawę programową, a pozostali ewentualne braki mogą nadrobić w przyszłym roku. – Jeśli będzie potrzeba, wyznaczymy dodatkowe pracujące soboty – zapowiada Babisz.

Rok szkolny może zostać skrócony w nadzwyczajnych okolicznościach przez kuratora po uzyskaniu zgody MEN i wojewody. Na razie takie prośby do resortu nie dotarły.

– Zbieramy dane z kuratoriów oświaty o liczbie szkół, w których trzeba było zawiesić zajęcia oraz tych, które zostaną zamknięte na dłużej. Na ich podstawie będziemy podejmowali dalsze decyzje – zaznacza Justyna Sadlak z MEN.

Ministerstwo Edukacji każdą taką sprawę będzie rozpatrywało indywidualnie. Nie rozważa zmiany terminu zakończenia roku szkolnego w całym kraju.

Internet i prawo autorskie
Bruksela pozwała Polskę do TSUE. Jest szybka reakcja rządu Donalda Tuska
Prawnicy
Prokurator z Radomia ma poważne kłopoty. W tle sprawa katastrofy smoleńskiej
Sądy i trybunały
Nagły zwrot w sprawie tzw. neosędziów. Resort Bodnara zmienia swój projekt
Prawo drogowe
Ten wyrok ucieszy osoby, które oblały egzamin na prawo jazdy
Dobra osobiste
Karol Nawrocki pozwany za książkę, którą napisał jako Tadeusz Batyr