Potrzebna tylko opłata adiacencka

Obowiązek wybudowania przez posiadacza nieruchomości przyłącza kanalizacyjnego na własny koszt nie oznacza, że ma on obowiązek współfinansować budowę sieci kanalizacyjnej

Publikacja: 28.06.2010 04:00

Nie można zarzucić staroście przewlekłego prowadzenia postępowania, jeśli wniosek o pozwolenie wodno

Nie można zarzucić staroście przewlekłego prowadzenia postępowania, jeśli wniosek o pozwolenie wodnoprawne jest niekompletny

Foto: Fotorzepa, Robert Gardziński Robert Gardziński

Zbiorowe odprowadzanie ścieków jest zadaniem własnym gminy. Wynika to wprost z treści art. 3 ust. 1 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=F761E36EBD273EB186628C0B2887B251?id=182311]ustawy z 7 czerwca 2001 r. o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków[/link]. Ponadto – jak wynika z art. 7 ust. 1 pkt 3 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=EE3CD229E3BFEE9AEB9B9AE8653A25C1?id=73761]ustawy z 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym[/link] – zaspokajanie zbiorowych potrzeb wspólnoty w zakresie budowy sieci kanalizacyjnej i oczyszczania ścieków komunalnych należy do zadań własnych gminy.

Zadanie to gminy realizują w sferze planowania – przez ustalenie kierunków rozwoju sieci kanalizacyjnej w studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego oraz w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego.

Budowa sieci kanalizacyjnych może być natomiast prowadzona zarówno przez gminę (jej jednostki organizacyjne czy spółki), jak i przez przedsiębiorców zewnętrznych. Niezależnie od panujących stosunków własnościowych ustawa wszystkie te podmioty obejmuje jedną nazwą: przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjne.

[srodtytul]Gdy powstaje sieć[/srodtytul]

Obowiązkiem każdego właściciela wynikającym z przepisów [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=BAA61FBFD491E6EC2D4DB643345FDE51?id=180129]ustawy z 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (tekst jedn. DzU z 2005 r. nr 236, poz. 2008 ze zm.)[/link] jest przyłączenie należącej do niego nieruchomości do istniejącej na terenie gminy sieci kanalizacyjnej.

Zobowiązany do jego wykonania jest również ten, kto wyposażył swoją nieruchomość w szambo – bezodpływowy zbiornik służący do gromadzenia nieczystości ciekłych i ścieków. Przyłączenie nieruchomości do sieci kanalizacyjnej nie jest obowiązkowe jedynie w sytuacji, gdy nieruchomość została wyposażona w przydomową oczyszczalnię ścieków spełniającą określone w przepisach wymagania.

Nadzór nad wykonaniem obowiązku przyłączenia nieruchomości do sieci kanalizacyjnej sprawuje wójt. W razie stwierdzenia, że właściciel tego obowiązku nie wykonał, organ wykonawczy gminy wydaje decyzję nakazującą mu to zrobić. Jej wykonanie zabezpieczają przepisy [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=1F092D94B74F431095508F37B7B9515B?id=179915]ustawy z 17 czerwca 1966 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (tekst jedn. DzU z 2005 r. nr 229, poz. 1954 ze zm.)[/link].

[srodtytul]Budowa przyłącza[/srodtytul]

Jak wynika z treści art. 15 ust. 1 ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków, przedsiębiorstwo wodociągowo-kanalizacyjne jest obowiązane zapewnić budowę urządzeń wodociągowych i urządzeń kanalizacyjnych ustalonych przez gminę w studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy oraz miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego.

Podmiot ten zatem buduje sieć kanalizacyjną do granicy nieruchomości, czyli tak, aby umożliwić jej przyłączenie.

Zgodnie bowiem z art. 15 ust. 2 omawianej ustawy realizację budowy przyłącza kanalizacyjnego – czyli odcinka przewodu łączącego wewnętrzną instalację kanalizacyjną w nieruchomości odbiorcy usług z siecią – zapewnia na własny koszt osoba ubiegająca się o podłączenie nieruchomości do sieci.

Po zintegrowaniu z siecią właściciel ponosi odpowiedzialność za niezawodne działanie należących do niego urządzeń kanalizacyjnych, chyba że inaczej wynika z umowy zawartej z przedsiębiorstwem.

Umowa taka powinna przede wszystkim określać tytuł prawny, na podstawie którego posiadacz nieruchomości musi w celu odpłatnego korzystania z usług postawić przyłącze do dyspozycji przedsiębiorstwa. Jak bowiem wynika z wyroku Sądu Najwyższego z 23 maja 2005 r., przyłącze mimo fizycznego połączenia z siecią nie staje się automatycznie częścią składową przedsiębiorstwa (III SK 39/04).

Ponadto, jak stwierdził [b]SN w wyroku z 2 lipca 2004 r.,[/b] odpłatne przejęcie urządzeń wodociągowych i kanalizacyjnych, o których mowa w art. 31 ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków przekazywanych przez osobę spełniającą przesłanki w tym przepisie określone, nie obejmuje przyłączy kanalizacyjnych i wodociągowych wskazanych w art. 2 pkt 5 i 6 ustawy, stanowiących własność osoby, która poniosła koszty ich budowy (II CK 420/03).

[srodtytul]Gdy wzrośnie wartość nieruchomości[/srodtytul]

Obowiązek wykonania przyłączy do sieci kanalizacyjnej nie oznacza dla osoby ubiegającej się o przyłączenie obowiązku partycypowania w kosztach budowy sieci. Ustawodawca przewidział uczestniczenie finansowe właścicieli nieruchomości w budowie urządzeń infrastruktury technicznej, w tym zakładaniu instalacji wodociągowych i kanalizacyjnych, poprzez wnoszenie na rzecz gminy opłat adiacenckich.

Jest to jedyna prawna możliwość obciążenia właściciela nieruchomości z tytułu wybudowania urządzenia infrastruktury technicznej, jeżeli wskutek budowy wzrosła wartość nieruchomości.

[ramka][b]Uwaga [/b]

Kto wbrew ciążącemu na nim obowiązkowi nie przyłączy nieruchomości do sieci kanalizacyjnej, może zostać ukarany grzywną wymierzaną w trybie kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia.[/ramka]

Matura i egzamin ósmoklasisty
Egzamin 8-klasisty: język polski. Odpowiedzi eksperta WSiP
Matura i egzamin ósmoklasisty
Egzamin 8-klasisty: matematyka. Rozwiązania eksperta WSiP
Internet i prawo autorskie
Bruksela pozwała Polskę do TSUE. Jest szybka reakcja rządu Donalda Tuska
Prawo w Polsce
Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach prezydenckich 2025?
Dobra osobiste
Karol Nawrocki pozwany za książkę, którą napisał jako Tadeusz Batyr