Bezrobotny musi powiadomić urząd o pracy

Przyjęliśmy na miesięczną umowę-zlecenie osobę zarejestrowaną jako bezrobotna. Podobno musi ona powiadomić urząd o podjęciu zatrudnienia. Czy to prawda? A jeśli tak, to co grozi za uchybienie w tym zakresie?

Publikacja: 23.07.2010 03:30

Bezrobotny musi powiadomić urząd o pracy

Foto: Fotorzepa, Jerzy Dudek JD Jerzy Dudek

[b]Tak[/b]. Bezrobotny jest zobowiązany zawiadomić powiatowy urząd pracy o podjęciu zatrudnienia, innej pracy zarobkowej lub pozarolniczej działalności oraz zaistnienia innych okoliczności powodujących utratę statusu bezrobotnego albo utratę prawa do zasiłku. Ma na to siedem dni.

Mówi o tym art. 74 ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Natomiast ten bezrobotny, który podjął zatrudnienie, inną pracę zarobkową lub działalność gospodarczą bez powiadomienia o tym urzędu pracy, podlega karze grzywny. Jej wysokość wyniesie nie mniej niż 500 zł.

Przy czym sprawca czasem uniknie odpowiedzialności. Tak będzie, jeżeli przed dniem przeprowadzenia kontroli obowiązek informacyjny wynikający z art. 74 wspomnianej ustawy został już spełniony.

Z kolei pracodawca zatrudniający bezrobotnego nie musi informować urzędu pracy o tym fakcie. Przepis nakładający taki obowiązek już nie obowiązuje.

[i]Podstawa prawna:

– art. 119 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=C64D3ECC306C5F4956ADC7403C8171D9?id=269029]ustawy z 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (tekst jedn. DzU z 2008 r. nr 69,poz. 415 ze zm.)[/link][/i]

Internet i prawo autorskie
Bruksela pozwała Polskę do TSUE. Jest szybka reakcja rządu Donalda Tuska
Prawnicy
Prokurator z Radomia ma poważne kłopoty. W tle sprawa katastrofy smoleńskiej
Sądy i trybunały
Nagły zwrot w sprawie tzw. neosędziów. Resort Bodnara zmienia swój projekt
Prawo drogowe
Ten wyrok ucieszy osoby, które oblały egzamin na prawo jazdy
Dobra osobiste
Karol Nawrocki pozwany za książkę, którą napisał jako Tadeusz Batyr