O tym, w jakich sytuacjach mandat pochodzącego z powszechnych wyborów organu wykonawczego gminy wygasa z mocy prawa, mówią przepisy ustawy o bezpośrednim wyborze wójta (burmistrza, prezydenta miasta).
Jak wynika z treści jej art. 26 ust. 1 następuje to wskutek: odmowy złożenia ślubowania; niezłożenia w terminach ustawowych oświadczeń majątkowych; pisemnego zrzeczenia się mandatu; utraty praw wyborczych; naruszenia ustawowych zakazów łączenia funkcji wójta z wykonywaniem lub prowadzeniem działalności gospodarczej, określonych w odrębnych przepisach; orzeczenia trwałej niezdolności do pracy oraz odwołania – w drodze referendum albo przez prezesa Rady Ministrów.
Przyczyną wygaśnięcia mandatu wójta (burmistrza, prezydenta miasta) jest również śmierć osoby piastującej to stanowisko.
[srodtytul]Konieczna uchwała rady[/srodtytul]
Wystąpienie którejkolwiek z wymienionych wyżej przyczyn wygaśnięcia mandatu wójta (burmistrza, prezydenta miasta) powoduje konieczność podjęcia przez właściwe podmioty określonych działań, których celem jest obsadzenie wakatu na tym stanowisku, czyli – co do zasady – przeprowadzenia przedterminowych wyborów.