Efektywna realizacja polityki spójności na poziomie regionalnym była od początku priorytetem władz samorządowych województwa. Sprawna struktura administracyjna oraz doświadczone kadry zapewniają regionowi niewątpliwy sukces w wykorzystywaniu funduszy unijnych.
Od września 2009 r. zarówno liczba zawartych umów, jak i wydatków w tym regionie utrzymuje się znacznie powyżej średniej dla wszystkich programów regionalnych. Obecnie Pomorskie jest na pierwszym miejscu pod względem wartości podpisanych umów (wykorzystano ponad 75 proc. budżetu) i na trzecim miejscu, jeśli chodzi o poziom już zrealizowanych wydatków (ponad 26 proc. budżetu).
[wyimek]4,8 mld zł to wartość umów o dotacje zawartych z pomorskiego RPO[/wyimek]
W województwie pomorskim większość środków już została rozdysponowana. Kwota wniosków zatwierdzonych do dofinansowania wynosiła na koniec sierpnia 2010 r. 3,88 mld zł, czyli ok. 86 proc. całkowitej wartości programu.
Warto podkreślić, że w tym przypadku – jedynym spośród wszystkich programów regionalnych – całość pieniędzy jest rozdzielana w trybie konkursowym. Nie stworzono żadnej listy projektów kluczowych, które uzyskują dofinansowanie w trybie indywidualnym. Fakt ten tym bardziej podkreśla ogrom pracy, jaki wykonała instytucja zarządzająca programem, aby osiągnąć tak wysokie wskaźniki wykorzystania unijnych funduszy.Niestety, bardzo niechlubnie z pozytywnymi wynikami wdrażania programu i potencjałem intelektualnym regionu w zakresie polityki spójności i polityki regionalnej kontrastuje aktywność informacyjna. Z wyjątkiem trzech liczb na głównej stronie internetowej pomorskiego urzędu marszałkowskiego, które niewiele mówią zwykłemu obywatelowi, nie można się doszukać w tej witrynie ani raportów czy informacji z monitoringu wdrażania programu, ani raportów okresowych czy sprawozdań z posiedzeń komitetu monitorującego.