– Na najbliższym posiedzeniu Sejm planuje przyjąć projekt nowelizacji dwóch ustaw o: ochronie praw lokatorów (u.o.l.) oraz kodeksu postępowania cywilnego (k.p. c.) – mówi poseł Wiesław Szczepański, wiceprzewodniczący sejmowej Komisji Infrastruktury.
– Na wniosek komornika gmina będzie miała obowiązek wskazać pomieszczenie tymczasowe dla eksmitowanego, ale na nie dłużej niż sześć miesięcy – tłumaczy poseł Szczepański. – Po upływie tego okresu komornik przeniesie osobę, której umowa najmu na to pomieszczenie wygaśnie, do noclegowni lub schroniska, również wskazanego przez gminę.
W tej chwili wiele samorządów nie chce dostarczać pomieszczeń tymczasowych. Ich zdaniem brakuje wyraźnej podstawy prawnej nakładającej na nich taki obowiązek. Milczy bowiem o tym ustawa o ochronie praw lokatorów.
Projekt to zmienia i wprowadza odpowiednie przepisy. Jednocześnie przyznaje roszczenie odszkodowawcze właścicielowi lokalu, w którym mieszkają osoby oczekujące na eksmisję. Mianowicie będzie on mógł wystąpić przeciwko samorządowi, gdy ten nie dostarczy szybko pomieszczenia i właściciel będzie ponosił z tego tytułu straty. Dopóki bowiem komornik nie przeprowadzi eksmisji, dopóty lokator mieszka w dotychczasowym lokalu.
Proponowane przepisy zaostrzają także zasady eksmisji w stosunku do osób, które znęcają się nad rodziną. Nie będą miały one prawa do pomieszczeń tymczasowych i od razu trafią do noclegowni lub schroniska. Podobnie będzie z osobami, które nie mają tytułu prawnego do zajmowanego mieszkania albo rażąco wykraczają przeciwko zasadom współżycia społecznego oraz porządkowi domowemu. Przykładowo, organizują głośne libacje alkoholowe, a ich goście demolują budynek i napastują pozostałych lokatorów.