Do takich wniosków doszedł wojewoda łódzki (numer rozstrzygnięcia: PNK-I.4131. 884.2011), badając uchwałę rady gminy Rozprza w sprawie opłat za pobyt dziecka w przedszkolach publicznych prowadzonych przez gminę.
Rada zapisała w niej mianowicie, że uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia jej ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Łódzkiego z mocą obowiązującą od 1 września 2011 r.
– Zapisem tym nadano uchwale wsteczną moc obowiązywania, czym naruszono art. 4 ust. 1 i art. 5 ustawy z 20 lipca 2000 r. o ogłaszaniu aktów normatywnych i niektórych innych aktów prawnych – wyjaśnia Jolanta Chełmińska, wojewoda łódzki.
Zgodnie z art. 4 ust. 1 ustawy akty normatywne zawierające przepisy powszechnie obowiązujące ogłaszane w dziennikach urzędowych wchodzą w życie po upływie 14 dni od ogłoszenia, chyba że dany akt określi termin dłuższy. Istnieje możliwość nadania mocy wstecznie obowiązującej przepisom prawa miejscowego. Jest to możliwe tylko wówczas, gdy zasady demokratycznego państwa prawnego nie stoją temu na przeszkodzie (art. 5 ustawy).
„Ustalenie opłat za pobyt w przedszkolu i nadanie im mocy wstecznej pozostaje w sprzeczności z zasadami demokratycznego prawa, gdyż o wszelkich opłatach obywatele powinni być poinformowani wcześniej" – czytamy w uzasadnieniu rozstrzygnięcia wojewody.