• 1 stycznia 2012 mianowanie jako forma zatrudnienia w samorządzie nie będzie już obowiązywać. Dlaczego? Na czym ta zmiana polega? Ustawa z 21 listopada 2008 o pracownikach samorządowych (DzU nr 223, poz. 1458 ze zm.), która zastąpiła podobną z 1990 r., zniosła mianowanie jako podstawę zatrudnienia gminnych urzędników. Od jej wejścia w życie nie ma już nowych mianowań.
Jednocześnie ustawa ta wyznaczyła okres dostosowawczy (przejściowy), aby i urzędy, i zatrudnieni mieli czas, żeby się do tych zmian przygotować. Ten okres kończy się z upływem grudnia br. Już na podstawie poprzedniej ustawy taka forma zatrudnienia w samorządzie jak mianowanie nie dominowała. Nowa ustawa zerwała więc z nią, uznając, że najlepsze będzie co do zasady tradycyjne związanie umową o pracę lub aktem powołania czy wyboru.
Mianowanie to jednak najsilniejsza więź zatrudnieniowa. Dlatego że powstały wskutek mianowania stosunek pracy pracodawcy najtrudniej zerwać. Można powiedzieć, że zmiana ta zmierza w kierunku pewnego zrównania sytuacji w samorządzie z tą, jaką mają pracownicy spoza sfery budżetowej, gdzie mianowania nie występują.
• Czy to oznacza, że urzędy muszą wypowiedzieć pracownikom dotychczasowe stosunki pracy?
Nie. One przekształcą się automatycznie w bezterminowe umowy o pracę o północy 31 grudnia 2011. Zatem pracodawca nic nie musi w tym zakresie robić. Zmiana nie polega na zakończeniu dotychczasowego stosunku pracy i rozpoczęciu nowego.