Prokurator rejonowy w Środzie Wielkopolskiej domagał się stwierdzenia nieważności kilku postanowień uchwały Rady Gminy Dominowo dotyczącej ustalenia liczby punktów sprzedaży napojów alkoholowych (sygnatura akt: V SA/Po 1056/11). Zarzucił, że w istotny sposób są sprzeczne z założeniami ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi. Są wysoce nieprecyzyjne i niespójne, powtarzają zapisy ustawowe, a na etapie wykonywania prawa pozwalają na całkowitą dowolność ich stosowania, mogącą prowadzić do obchodzenia celu ustawy.
Prokurator wskazał na duży stopień ogólności niektórych postanowień. Tak np. jeden z zapisów zakazuje usytuowania punktów sprzedaży alkoholu w miejscach, w których może to stwarzać zagrożenie dla bezpieczeństwa publicznego, zdrowia, życia, a także tam, gdzie jest wyraźny sprzeciw mieszkańców. Określenie takie jest niejasne i nieprecyzyjne. To powoduje całkowitą dowolność w zakresie opiniowania i załatwiania wniosków o wydanie zezwoleń na sprzedaż alkoholu.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu zgodził się z prokuratorem. Stwierdził, że Rada Gminy w Dominowie, nie ustalając jasnych i precyzyjnych zasad usytuowania miejsc sprzedaży alkoholu, naruszyła prawo i stworzyła możliwość omijania ustawy.
Rada powinna ustalić odległości miejsc sprzedaży od obiektów chronionych na podstawie obiektywnych mierników odległości, którymi są w szczególności osie dróg publicznych bądź krawędzie jezdni łączących obiekty chronione z miejscami sprzedaży lub miejscami podawania alkoholu.
Naruszenie prawa polegało także na uzależnieniu usytuowania takich miejsc od zaistnienia lub nie sprzeciwu mieszkańców (bez określenia przy tym zasad tego sprzeciwu – ilu mieszkańców go zgłasza, w jakiej formie ma być złożony, w jakim terminie itd.), czyli wpływu osób trzecich.