Osoby wykluczone społecznie, a nie tylko bezrobotni, otrzymają pomoc finansową z Funduszu Pracy na założenie spółdzielni socjalnej.
Absolwenci klubów i centrów integracji społecznej o środki z Funduszu Pracy mogą się starać od końca października. Wtedy weszła w życie nowelizacja ustawy o zatrudnieniu socjalnym. Wciąż brakuje jednak aktów wykonawczych i nie wiadomo, jakie warunki musi spełnić absolwent, by uzyskać pomoc. Ministerstwo Pracy skierowało właśnie do konsultacji społecznych projekt rozporządzenia w sprawie środków na podjęcie działalności na zasadach określonych dla spółdzielni socjalnej.
O pieniądze będzie mógł wystąpić absolwent KIS lub CIS, który nie dostał dotychczas pomocy z Funduszu Pracy lub innych bezzwrotnych środków na podjęcie działalności gospodarczej lub rolniczej, założenie lub przystąpienie do spółdzielni socjalnej. Warunkiem będzie także to, by przez ostatnich 12 miesięcy wnioskujący nie prowadził działalności, a w ciągu ostatniego półrocza nie został wpisany do KRS jako założyciel spółdzielni socjalnej. Fundusze otrzyma tylko niezadłużona osoba, która nie była karana w ciągu ostatnich dwóch lat za przestępstwa przeciwko obrotowi gospodarczemu.
Przewidziane jest też dofinansowanie na podjęcie działalności gospodarczej. Szczegółowe warunki uzyskania takiej pomocy opisuje projekt rozporządzenia w sprawie refundacji z Funduszu Pracy kosztów wyposażenia stanowiska pracy dla bezrobotnego oraz przyznawania środków na podjęcie działalności gospodarczej.
etap legislacyjny: konsultacje społeczne