Niebawem, 7 marca 2012 r., ma wejść w życie rozporządzenie ministra administracji i cyfryzacji w sprawie rodzaju spraw, w których obowiązek prowadzenia metryki sprawy jest wyłączony. Jego projekt został właśnie opublikowany na stronach biuletynu informacji publicznej MAiC.
To drugi z projektów rozporządzeń ustalających zasady prowadzenia metryki sprawy administracyjnej. Pierwszy, określający wzór takiej metryki, ministerstwo opublikowało kilka dni temu – 6 lutego 2012 r. (na ten temat czytaj w „Rz" z 8 lutego: „Każda sprawa dostanie metrykę").
Projekt rozporządzenia, stosownie do delegacji ustawowej zawartej w art. 66a § 5 kodeksu postępowania administracyjnego, określa rodzaje spraw, których obowiązek prowadzenia metryki nie dotyczy. Szczegółowy wykaz ustaw, aktów stanowionych przez organy Unii Europejskiej oraz rozporządzeń określają załączniki.
Ponadto, jak wynika z treści § 3 projektu, obowiązek prowadzenia metryki sprawy administracyjnej nie obejmie także postępowań odwoławczych, zażaleniowych oraz prowadzonych na podstawie przepisów kodeksu postępowania administracyjnego, a dotyczących: wznowienia postępowania (art. 145), uchylenia bądź zmiany decyzji ostatecznej (art. 154, 155), stwierdzenia nieważności decyzji ostatecznej (art. 156), zmiany, uchylenia decyzji ostatecznej przez ministra lub wojewodę (art. 161), stwierdzenia wygaśnięcia decyzji (art. 162) oraz uchylenia lub zmiany decyzji, na podstawie której strona nabyła prawo, na zasadach określonych w przepisach szczególnych (art. 163).
Ustawodawca uznał bowiem, że w wymienionych w załącznikach oraz w § 3 projektu rozporządzenia sprawach obowiązek zakładania i prowadzenia metryki jest niezasadny ze względu na nieproporcjonalność nakładu środków koniecznych do jej prowadzenia. W pozostałych, niewymienionych sprawach założenie i prowadzenie metryki jest obowiązkowe.