Gmina postępuje nieprawidłowo, traktując usługi sprzedaży wody i odprowadzania ścieków oraz dostarczania energii cieplnej jako usługi odrębne od usług najmu i opodatkowując je odpowiednio według stawki podatku VAT 8 proc. oraz 23 proc. Sprzedaż przez gminę mediów najemcom lokali należy traktować jako usługę łączną, nierozerwalnie związaną z usługą najmu i do ich opodatkowania należy zastosować stawkę VAT właściwą dla usługi zasadniczej. Dla najmu lokali usługowych właściwa będzie stawka VAT 23 proc. Najem lokali mieszkalnych na cele mieszkaniowe jest zwolniony z podatku od towarów i usług. Tak wynika z indywidualnej interpretacji wydanej przez Izbę Skarbową w Łodzi.
Główną i pomocniczą usługę należy opodatkować tą samą stawką
Z wnioskiem o wydanie interpretacji wystąpiła gmina, przedstawiając w nim następujący stan faktyczny. Gmina jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. Posiada również nieruchomości, które wynajmuje na podstawie umów cywilnoprawnych, zarówno na cele związane z prowadzeniem działalności gospodarczej, jak i na cele mieszkaniowe.
Najemcy – zgodnie z podpisanymi umowami – zobowiązani są na podstawie faktury VAT do zapłaty: czynszu ze stawką 23 proc. oraz opłat za ogrzewanie, wodę i ścieki, ze stawką VAT 8 proc. (najem lokali użytkowych). Najemcy lokali mieszkalnych płacą czynsz, który z podatku jest zwolniony, i opłaty za media obciążone 8 proc. VAT. Zdaniem gminy takie postępowanie jest uzasadnione, ponieważ najem i dostarczanie mediów (ogrzewanie, woda, ścieki) to odrębne usługi.
Stanowiska tego nie podzieliła łódzka Izba Skarbowa. Uznała, że dokonana przez gminę ocena prawna przedstawionego stanu faktycznego jest nieprawidłowa.