Zmiany w liceach: rodzice nie wiedzą o nowej podstawie programowej

Ministerstwo Edukacji nie informuje o zmianach w liceach, które będą obowiązywać od września

Publikacja: 16.03.2012 07:43

Ministerstwo Edukacji nie informuje o zmianach w liceach, które będą obowiązywać od września

Ministerstwo Edukacji nie informuje o zmianach w liceach, które będą obowiązywać od września

Foto: Fotorzepa, Raf Rafał Guz

Ośrodek Rozwoju Edukacji, instytucja podlegająca Ministerstwu Edukacji Narodowej, przeszkolił jedynie 200 nauczycieli z nowej podstawy programowej dla szkół ponadgimnazjalnych oraz zasad tworzenia programów nauczania. W szkoleniach z tworzenia planów lekcji uczestniczyło tylko 820 dyrektorów szkół ponadgimnazjalnych. Tak wynika z informacji, jaką wczoraj zaprezentowała Joanna Berdzik, wiceminister edukacji narodowej, sejmowej podkomisji ds. jakości kształcenia. Marzena Wróbel, posłanka PiS, podkreślała, że brakuje dobrych podręczników. A nauczyciele już powinni przygotowywać się do prowadzenia zajęć zgodnie z nową podstawą, znaną od grudnia 2008 r. Posłowie wskazywali też, że rozporządzenia o ramowych statutach szkół opublikowano zbyt późno.

Zdaniem Lecha Sprawki, przewodniczącego podkomisji, kuratorzy nie przekazują dyrektorom ani organom prowadzącym szkoły informacji o zmianach, nie pomagają także i nie nadzorują ich wdrażania.

Wojciech Starzyński ze Stowarzyszenia Rodzice w Szkole wskazywał, że resort w ogóle nie informuje rodziców ani uczniów o reformie, a ich dotyczy ona najbardziej.

Joanna Berdzik zapewniła, że w marcu do gimnazjów, a także do mediów trafią materiały o reformie.

W pierwszej klasie wszyscy będą uczyć się tego samego na poziomie podstawowym. Choć matematyki i języka polskiego będą już mogli na rozszerzonym. Ponadto przez całe liceum wszyscy uczą się: języka polskiego, dwóch języków obcych, matematyki i WF w zakresie podstawowym. Właściwe profile będą obowiązywać od drugiej klasy. Uczeń wybierze od dwóch do czterech rozszerzeń. Zależnie od szkoły, o tym, czego będzie się uczył, zdecyduje podczas wyboru liceum lub pod koniec nauki w pierwszej klasie. Licea przygotowują ofertę dla gimnazjalistów. Mogą korzystać z elektronicznego kalkulatora szkolnych planów nauczania przygotowanego przez ORE. Ostatecznego wyboru szkoły gimnazjaliści dokonują po otrzymaniu wyników egzaminu, który odbędzie się  24 – 27 kwietnia.

Czytaj także w serwisach:

Samorząd

»

Zadania

»

Oświata i edukacja

Prawo dla Ciebie
Kiedy policja może zaglądać do telefonu obywatela? Trzeba skończyć z oględzinami
Praca, Emerytury i renty
Nowe terminy wypłat 800 plus w maju 2025. Zmiany w harmonogramie
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Aplikacje i egzaminy
Egzaminy prawnicze 2025 - znamy większość wyników. Zdający nie zawiedli
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Prawo w Polsce
Od 1 maja rusza nowy program bezpłatnych badań. Jak z niego skorzystać?
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne