Taką uchwałę na podstawie art. 19c ust. 1 ustawy o działalności pożytku publicznego i wolontariacie podjęła Rada Gminy Łuków. Zgodnie z tym przepisem organ stanowiący jednostki samorządu terytorialnego określa tryb i szczegółowe kryteria oceny wniosków o realizację zadania publicznego w ramach inicjatywy lokalnej. Rada Gminy, podejmując uchwałę w tej kwestii, postanowiła, że wchodzi ona w życie z dniem podjęcia.
Zdaniem wojewody lubelskiego określenie takiego terminu wejścia w życie uchwały istotnie narusza art. 13 pkt 2 ustawy o ogłaszaniu aktów normatywnych i niektórych innych aktów prawnych. W myśl tego przepisu akty prawa miejscowego stanowione m.in. przez organ gminy podlegają ogłoszeniu w wojewódzkim dzienniku urzędowym. Organ nadzoru stwierdził, że zakwestionowana uchwała jest aktem prawa miejscowego, bo zawiera przepisy o charakterze generalnym i abstrakcyjnym.
14 dni po takim okresie powinien wejść w życie akt prawa miejscowego
O generalności uchwały decyduje fakt, że na brzmienie jej przepisów będą mogli powoływać się w szczególności mieszkańcy gminy, organizacje pozarządowe działające na terenie gminy i podmioty prowadzące działalność porządku publicznego, za których pośrednictwem mieszkańcy będą mogli złożyć wniosek o wykonanie zadania publicznego do jednostki samorządu terytorialnego. Abstrakcyjność zaś przepisów to możliwość ich wielokrotnego stosowania.
Wojewoda uzasadnił, że zgodnie z art. 4 ust. 1 wspomnianej ustawy o ogłaszaniu aktów normatywnych uchwały zawierające przepisy powszechnie obowiązujące, ogłaszane w dziennikach urzędowych wchodzą w życie po upływie 14 dni od dnia ich ogłoszenia, chyba że dany akt określi termin dłuższy.