Zgromadzenie Ogólne Związku Powiatow Polskich obradowało 12 i 13 kwietnia br. w Ossie k. Rawy Mazowieckiej. Samorządowcy dyskutowali m.in. o sytuacji finansowej samorządów i propozycjami ich naprawy.
- Przy okazji reformy samorządowej z roku 1998 dochody powiatów zostały ustalone na poziomie niższym niż rzeczywiste potrzeby. Co więcej, w ciągu minionych kilkunastu lat stan ten uległ dalszemu pogorszeniu ze względu na permanentne przekazywanie powiatom nowych zadań bez adekwatnych środków finansowych - czytamy w stanowisku w sprawie zmian w systemie finansów publicznych uchwalonym przez ZO ZPP. – W efekcie sytuacja finansowa jednostek szczebla powiatowego jest obecnie dalece niezadowalająca.
ZO ZPP zwróciło w nim uwagę, że z przepisów Europejskiej Karty Samorządu Lokalnego wynika, że przynajmniej część zasobów finansowych społeczności lokalnych powinna pochodzić z opłat i podatków lokalnych, których wysokość społeczności te mają prawo ustalać. Tymczasem powiatom nie zostało przyznane żadne władztwo podatkowe. – Wobec wskazanych powyżej kwestii ZPP oczekuje natychmiastowego podjęcia prac nad stworzeniem nowego systemu dochodów jednostek samorządu terytorialnego – czytamy w stanowisku. Jednym z jego elementów ma być właśnie podwyższenie udziałów wszystkich JST w podatkach dochodowych. Zwiększone udziały w PIT mają zrekompensować gminom, powiatom i województwom uszczuplenia w ich dochodach spowodowane prowadzanymi przez rząd ulgami.
Zdaniem ZPP nowy system dochodów JST powinien ponadto przewidywać:
• zachowanie konstytucyjnej zasady adekwatności dochodów jednostek samorządu terytorialnego do przydzielonych im zadań;