Jest to świadczenie pomocy społecznej służące przezwyciężaniu trudnych sytuacji życiowych – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny (sygn. I OSK 491/12).
Zgodnie z art. 40 ustawy o pomocy społecznej zasiłki celowe dla osób, które poniosły straty z powodu klęsk żywiołowych, mogą być przyznawane niezależnie od dochodu i mogą nie podlegać zwrotowi.
W kilku wczorajszych wyrokach NSA jasno jednak wyłożył, że chociaż zgodnie z ustawą o pomocy społecznej prawo do takich zasiłków mają wszyscy, którzy wykażą, jak zostali poszkodowani przez klęski żywiołowe, spełnienie samych tylko formalnych wymagań nie wystarczy. O przyznaniu pomocy muszą współdecydować także inne okoliczności.
Dom do rozbiórki
Pokazuje to sprawa Haliny D. Straty właścicielki nieruchomości w woj. małopolskim były niewątpliwe. Powódź w 2010 r. tak uszkodziła budynek, że powiatowy inspektor nadzoru budowlanego w Wadowicach nakazał natychmiastowe wyłączenie go z użytkowania. Halina D. wystąpiła więc o 20 tys. zł na niezbędny remont. Mimo to wniosek załatwiono odmownie, a Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie oddalił skargę na tę decyzję. Przesądził o tym fakt, że budynek znalazł się w planach czaszy mającego powstać zbiornika wodnego. Oddalając skargę kasacyjną (sygn. I OSK 652/12), również NSA podkreślił, że nie ma w tej sytuacji podstaw do przyznania pomocy na remont budynku, który w bliższej lub dalszej przyszłości będzie wywłaszczony i rozebrany.
Pieniądze na daczę
Zasiłku odmówiono także Małgorzacie i Robertowi D. Przedłożona przez nich opinia określała wartość szkód w zalanym wiejskim domu na 104 tys. zł. Ustalono jednak, że małżonkowie D. mieszkają wraz z trójką dzieci w stumetrowym domu jednorodzinnym i odmówiono zasiłku. Odwołując się, państwo D. przypomnieli, że art. 40 ups nie wprowadza przesłanki zaspokojenia potrzeb życiowych. Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Tarnobrzegu, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie i NSA były jednak zgodne, że świadczenia przyznawane na podstawie ustawy o pomocy społecznej mają charakter pomocowy, a nie odszkodowawczy.